Rezultate te kerkimit per termin: +Bruksel +Kremlini

Meta: total 70 / total_found 70 / time 0.000 / keyword[0] bruksel / docs[0] 27339 / hits[0] 39707 / keyword[1] kremlini / docs[1] 1392 / hits[1] 1707 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Bashkimi Shqipëri-Kosovë, Rusia: Rrezik konflikti në Ballkan
  • 2017-04-22

Bashkimi Shqipëri-Kosovë, Rusia: Rrezik konflikti në Ballkan

Rusia ka shprehur shqetësim mbi deklaratat e fundit të politikanëve shqiptarë, kryeministrit Rama e presidentit kosovar Hashim Thaçi, në lidhje me atë që sipas Moskës, e konsiderojnë si qëllim për rishikimin e kufijve të Ballkanit dhe përpjekje për të destabilizuar juglindjen e Europ

No Pic available
  • 2017-04-22

Bashkimi Shqipëri-Kosovë, reagon Rusia: Të ndërhyjë Europa

Rusia ka shprehur shqetësim mbi deklaratat e fundit të politikanëve shqiptarë, kryeministrit Rama e presidentit kosovar Hashim Thaçi, në lidhje me atë që sipas Moskës, e konsiderojnë si qëllim për rishikimin e kufijve të Ballkanit dhe përpjekje për të destabilizuar juglindjen e Europ

No Pic available
  • 2017-01-16

AP: Nga Haradinaj tek incidenti i trenit kriza e madhe në zemër të Ballkanit

Një tren nga Serbia, me mbishkrimet “Kosova është Serbi” në gjuhë të ndryshme, i ndalur në kufirin me Kosovën, ka shkaktuar një krizë të madhe në Ballkan dhe ka shkallëzuar një konflikt të mundshëm Rusi-Perëndim për dominim në zemër të Ballkanit, shkruan agjencia e l

ATENTATORI ME KOLLARE QËLLON AMBASADORIN RUS NË ANKARA!
  • 2016-12-20

ATENTATORI ME KOLLARE QËLLON AMBASADORIN RUS NË ANKARA!

Prof. As. Dr. Enver Bytyçi Që prej nisjes së konfliktit në Siri e deri më sot Turqia ishte pozicionuar qartësisht në krah të kryengritësve opozitarë. Presidenti Erdogan organizoi para disa vitesh në Stamboll një takim me opozitën siriane, asokohe të paarmatosur mirë dhe me mbështetje

Harta e re mesjetare e Europës
  • 2016-07-20

Harta e re mesjetare e Europës

Nga Robert D. Kaplan*, The Wall Street Journal Studiuesi i politikave gjeostrategjike Robert Kaplan nga qendra Stratfor shkruan se raportet e vjetra dhe dinamikat e reja mes vendeve janë shumë të lidhura me hartën dhe pozicionin gjeografik. Ai shprehet se kufijtë e Europës moderne janë afër

MESAZHI GJEOPOLITIK I BREX-it
  • 2016-06-25

MESAZHI GJEOPOLITIK I BREX-it

ENVER BYTYÇI Britania i tha jo Europës së Bashkuar. Në fakt, Europa i pati thënë jo Britanisë së Madhe në fillimin e anëtarësimit të saj në BE. Kur Europa, me insistimin e Francës, nuk e donte Britaninë në BE, arsyetonte se ishulli nuk i përkiste kontinentit të vjetër. Edhe pas an