Rezultate te kerkimit per termin: +Brukseli

Meta: total 1000 / total_found 9779 / time 0.005 / keyword[0] brukseli / docs[0] 9779 / hits[0] 12085 /
Rama i bindur: Hapen negociatat; Peshqit e mëdhenj po kapen
  • 2019-04-11

Rama i bindur: Hapen negociatat; Peshqit e mëdhenj po kapen

Në fjalën e mbajtur gjatë seancës plenare, kryeministri Edi Rama foli për integrimin e Shqipërinë në Bashkimin Europian. Ai u shpreh i bindur se negociatat do të hapen, duke përmendur edhe reformat e ndërmarra. “Rikonfirmimi i rekomandimit pa kushte për të dytën herë nga KE pë

Kina do blejë 300 avionë Airbus pas marrëveshjes me BE
  • 2019-03-26

Kina do blejë 300 avionë Airbus pas marrëveshjes me BE

Liderët e Francës e Gjermanisë si dhe kreu i Komisionit të BE-së Jean-Claude Juncker u takuan në Paris me presidentin kinez Xi Jinping. Në fokus të axhendës së tyre është ruajtja e sistemit shumëpalësh të qeverisjes globale, e në veçanti klima dhe tregtia. Zyrtarët francezë e për

BREXIT DO TI KUSHTONTE SHTRENJTË GJERMANISË
  • 2019-03-23

BREXIT DO TI KUSHTONTE SHTRENJTË GJERMANISË

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja dhe shtetet e saj dalin me humbje nga një Brexit-i i menjëhershëm. Por ka edhe ca që përfitojnë. Gjermania do të vuante nga pasojat e një Brexit-i të pakontrolluar. Prodhimi i bren

Basha mungon në protestë, Rama nuk shkon në Kuvend
  • 2019-03-21

Basha mungon në protestë, Rama nuk shkon në Kuvend

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk është i pranishëm sot në protestën e opozitës së bashkuar, por pavarësisht kësaj nga Brukseli, ai jep një mesazh për të gjithë të pranishmit. Basha përmes një postimi në Facebook, shkruan se kauza  e tyre është e drejtë dhe se po luft

No Pic available
  • 2019-03-13

Britania rrëzoi marrëveshjen e Brexit-it, BE: I kemi larë duart me Theresa May

Brukseli i ka larë duart,  për të ndihmuar Theresa May në marrë marrëveshjen e saj të Brex-it. Ligjvënësit britanik, për herë të dytë, kanë votuar mbrëmjen e djeshme kundër marrëveshjes për Brexit-in të negociuar nga qeveria britanike dhe Bashkimi Evropian duke e vënë në drejt

No Pic available
  • 2019-03-12

Schengen/ Shqiptarë kujdes! Ja çfarë ndryshon në lëvizjen e lirë drejt BE-së

Një sistem i ri që synon të forcojë sigurinë për udhëtarët që hyjnë në zonën Shengen, të lëvizjes së lirë në BE, po integrohet nga Brukseli zyrtar. Sipas Euronews do të ndodhin ndryshime në sistemin Shengen, të cilat do të duhet ti njohin edhe shqiptarët që lëvizin pa viza n

Po vëzhgohen 300 emra në Tiranë dhe, Presidenti i Bosnjës: Janë filorusë!
  • 2019-03-09

Po vëzhgohen 300 emra në Tiranë dhe, Presidenti i Bosnjës: Janë filorusë!

Ndikimi rus në Ballkan duket se është bërë më i fortë gjatë viteve të fundit. Për këtë arsye, thuajse në çdo konferencë me pjesëmarrje nga Brukseli i kërkohet BE-së angazhim më i madh për të shmangur faktorët e tretë që duan të përfshihen në politikën e rajonit. Shpeshher