Rezultate te kerkimit per termin: +Brunos

Meta: total 59 / total_found 59 / time 0.000 / keyword[0] brunos / docs[0] 59 / hits[0] 77 /
Çfarë ka ndodhur më 27 janar?
  • 2017-01-27

Çfarë ka ndodhur më 27 janar?

98 – Trajani bëhet Perandor romak, pas vdekjes së Nervas. Lindi në vitin 53 në Italika (Spanjë) dhe shërbeu si perandor për gati 20 vjet. Marcus Ulpius Traianus, u shqua për vepra në të mirë të publikut. Ai ishte i suksesshëm edhe në luftë; Trajan fitoi tre konflikte të mëdha

Enver Robelli vs. Halil Matoshi & Ben Blushi
  • 2016-08-27

Enver Robelli vs. Halil Matoshi & Ben Blushi

NGA NEXHMEDIN SPAHIU 1. INTELEKTUALI E POLITIKANI Robelli e huq që me titull: "E vërteta mund të ketë efekt vetëm kur marrësi është i pjekur për të". Ky gjykim u adresohet politikanëve dhe jo intelektualëve. Politikanit i nevojitet përkrahja e shumicës së një komuniteti që të ket

Michel Houellebecq, ky provokator i madh
  • 2016-05-26

Michel Houellebecq, ky provokator i madh

Nt: Sfida në raport me Michel Houellebecq sot nuk është shmangia e tij, e as kritika vend e pa vend; sfida është ta lexojmë dhe kuptojmë atë për nga problemet që ai shtron e që janë aktuale për çdo shoqëri Agon Sinanaj Në intervistën dhënë për Paris Review shkrimtari më i lexua

E vërteta e dyfishtë në bankat e shkollës?
  • 2016-04-29

E vërteta e dyfishtë në bankat e shkollës?

PROF. DR. MYFTAR BARBULLUSHI Urani, zoti i qiellit të shndritshëm, apo vetë Qielli, dhe e ëma e tij Gea, hyjnesha e tokës dhe njëkohësisht vetë Toka, vendosën të martoheshin. Nga kjo lidhje incesti lindën 12 trashëgimtarë. Por Urani ishte xheloz ndaj fëmijëve të tij. Gea, për t'i

Shkullaku: Bruno Shllaku është viktimë e trushpërlarjes
  • 2016-03-17

Shkullaku: Bruno Shllaku është viktimë e trushpërlarjes

"Për ata që nuk e kanë njohur periudhën e regjimit komunist në Shqipëri, takimi i fundit partiak i kryeministrit Edi Rama në Shkodër, është një shembull i mirë studimi për të kuptuar mekanizmin e ngritjes së kultit të individit dhe adhurimit të tij nga turma, pavarësisht gjendjes

Kush i do të keqen Ramës, i do të keqen Shqipërisë
  • 2016-03-17

Kush i do të keqen Ramës, i do të keqen Shqipërisë

Nga Armand Shkullaku Për ata që nuk e kanë njohur periudhën e regjimit komunist në Shqipëri, takimi i fundit partiak i kryeministrit Edi Rama në Shkodër, është një shembull i mirë studimi për të kuptuar mekanizmin e ngritjes së kultit të individit dhe adhurimit të tij nga turma, pa

Armand Shkullaku: Bruno Shllaku, viktimë e trushpëlarjes së Ramës
  • 2016-03-17

Armand Shkullaku: Bruno Shllaku, viktimë e trushpëlarjes së Ramës

Në anëtarësimet e fundit, pjesë e PS-së janë bërë edhe dy aktorë të njohur si Bruno Shllaku dhe Genc Fuga. Tek disa, kjo gjë ka ngjallur habi. Armando Shkullaku shkruan sot për Mapon, se Bruno Shllaku është viktimë e trushpëlarjes. Çfarë shpjegimi mund të ketë për shembull sh