Rezultate te kerkimit per termin: +Buda

Meta: total 518 / total_found 518 / time 0.000 / keyword[0] buda / docs[0] 518 / hits[0] 816 /
No Pic available
  • 2017-06-12

Besnik Mustafaj është shpallur autori i vitit në Kosovë

Beti Njuma përkthyesja më e mirë me Gjyzlyket e arta të Giorgio Bassanit Besnik Mustafaj është shpallur autori i vitit, në edicionin e 19-të të Panairit të Librit që u mbajt në Kosovë. Shoqata e Botuesve e vlerësoi atë me këtë cmim për librin Endrra e doktorit botimet Toena. Gazeta

No Pic available
  • 2017-04-27

Më 3 maj ndarja e çmimeve të Tirana Art Fest, ja gjimnazet finaliste

Pas një udhëtimi të bukur prej 4 muajsh, Tirana Art Fest ka mbërritrur në destinacionin e saj final. Më 3 maj ora 19:00 do të organizohet finalja ndërmjet gjimnazeve të  Tiranës (publike dhe jopublike), ku do të ndahen edhe çmimet sipas çdo kategorive. Po ti, për cilën shkollë b

No Pic available
  • 2017-04-11

Teuta Hoxha: Si u përjetua vdekja e Enverit më 11 prill 1985

Duke gdhirë mëngjesi i 11 prillit të vitit 1985, Sekretari i Parë i Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha, praktikisht numri një i shtetit shqiptar, ndërroi jetë në shtëpinë e tij, pas një vdekjeje klinike që kishte patur mëngjesin e 9 prillit.Teuta Hoxha, bashkëshort

No Pic available
  • 2017-02-24

Çfarë ka ndodhur më 24 shkurt?

19 pes Në Jeruzalem, mbreti Herod përkushton tempullin e restauruar, por ofendon hebrenjtë duke vendosur një shqiponjë perandorake romake mbi hyrjen kryesore. 1208 Shën Françesku i Asizit vendos tia përkushtojë jetën të varfërve. Ati i tij, Pietro, tepër i indinjuar, u përpoq për ti

Shën Valentini, këshilla për beqarët që duan të mbijetojnë
  • 2017-02-13

Shën Valentini, këshilla për beqarët që duan të mbijetojnë

Nga vendet romantike të botës, tek qytetet për ata që janë beqarë dhe kërkojnë të zbaviten. Ja disa këshilla për ditën më të veçantë të vitit Amsterdam, Holandë Shën Valentini ndan shpirtrat: nga njëra anë ka nga ata që betohen për dashuri të përjetshme gjatë një darke rom

Vettingu, Ngjela citon Budën: Çështë marrë me të padrejtë, duhet kthyer. Filloi vaji i qyqeve të korrupsionit
  • 2017-02-09

Vettingu, Ngjela citon Budën: Çështë marrë me të padrejtë, duhet kthyer. Filloi vaji i qyqeve të korrupsionit

Avokat Spartak Ngjela ashtu sikurse e kishte paralajmëruar me kohë, nuk e ka fshehur optimizmin e tij për punën e Monitoruesve Ndërkombëtarë. Të cilët filluan menjëherë punën për Vettingun. Ai i referohet Budës kur nënvizon faktin se çfarë shtë marrë me të padrejtë duhet kth

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit
  • 2017-02-04

INTERVISTA/ Klara Buda në Francë, me raki shqiptare të Mitrush Kutelit

Intervistë me shkrimtaren dhe gazetaren e mirënjohur Klara Buda Bisedoi: Raimonda MOISIU Shkrimtarja, gazetarja dhe esseist-ja, Klara Buda është një emër fort i njohur në botën shqiptare, e cila jeton dhe punon mes Parisit dhe New York-ut. Më një përvojë të konsoliduar e mbresëlënës