Rezultate te kerkimit per termin: +Budina

Meta: total 284 / total_found 284 / time 0.000 / keyword[0] budina / docs[0] 284 / hits[0] 555 /
PD zgjedh 220 anëtarët e Këshillit të ri Kombëtar (EMRAT)
  • 2018-12-17

PD zgjedh 220 anëtarët e Këshillit të ri Kombëtar (EMRAT)

Këshilli Kombëtar i votuar në Kuvendin Kombëtar të datës 15 dhjetor 2018. Në procesverbal thuhet se 4741 është numri i personave që janë verifikuar me mandat para nisjes së punimeve. 178 të tjerët janë pajisur me mandat pas nisjes së punimeve. Sipas proces-verbalit në votim morën p

Historia e filmit ku Matilda Makoçi shkëlqeu në rolin kryesor
  • 2018-12-11

Historia e filmit ku Matilda Makoçi shkëlqeu në rolin kryesor

Shpresa ka një histori dashurie të pafat. I dashuri e ka lënë dhe ajo pati një abort. Ajo është shumë e dëshpëruar. I mënjanon njerëzit dhe ka humbur besimin tek e ardhmja e saj. Por më pas njihet dhe bie në dashuri me inxhinierin e ri Piron. Dashuria e re zgjon tek Shpresa interesin p

No Pic available
  • 2018-11-28

Udha e flamurit, drama kushtuar Pavarësisë

Në 1982, Teatri Popullor ngjiti në skenë dramën Udha e flamurit, kushtuar shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912. Autorë: Ruzhdi Pulaha dhe Mirosh Markaj, regjia: Pirro Mani, skenografia: Shaban Hysa, muzika: Sokol Shupo, interpretim: Edmond Budina (në rolin e Ismail Qemalit), Ahmet Pa

No Pic available
  • 2018-11-21

Filmi i Robert Budinës premierë në Tallin Black Nights Festival

Streha mes Reve, filmi i dytë me metrazh të gjatë i skenaristit dhe regjisorit shqiptar Robert Budina, do të ketë premierën e tij botërore në Konkurrimin Zyrtar të Festivalit të Filmit Tallin Black Nights. Ai vjen si nj financim i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë në bashkëprodhi

Artistët takojnë Vlahutinin: Betejë deri në fund për Teatrin
  • 2018-07-20

Artistët takojnë Vlahutinin: Betejë deri në fund për Teatrin

Pas letrës që mori disa ditë më parë me shqetësimet e artistëve lidhur me prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar, sot ambasadorja e BE-së në Tiranë Romana Vlahutini ka pritur një grup përfaqësuesish nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Ambasadorja e BE-së është njohur më nga af

Regjisorët e protestës për Teatrin, të dënuar për vjedhje fondesh
  • 2018-07-10

Regjisorët e protestës për Teatrin, të dënuar për vjedhje fondesh

Kastriot Çipi dhe Rubert Budina, dy regjisorët më aktivë në protestën kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, janë të dënuar për vjedhje fondesh. Bëhet fjalë për një kontratë të lidhur me Qendrën Kombëtare të Kulturës (QKK), për realizimin e një filmi, kundrejt vlerës prej 8.

Protestuesit hedhin tymuese, PD: Sillni burracakun Rama në Kuvend (Foto)
  • 2018-07-05

Protestuesit hedhin tymuese, PD: Sillni burracakun Rama në Kuvend (Foto)

Grupi i artistëve që ka kundërshtuar pr/ligjin e mazhorancës për shembjen e Teatrit Kombëtar, të mbështetur nga qindra qytetarë dhe anëtarë të shoqërisë civile prej mëse një ore janë duke protestuar përpara Kuvendit, ku po debatohet mes mazhorancës dhe opozitës për të njëjtën