Rezultate te kerkimit per termin: +Bujar +Asqeriu +Doktor

Total: 16
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:15.722Z

Bujar Asqeriu: Doktor Gurameto i madh, simbol i inteligjencës shqiptare në vitet 30-40

Aktori rrëfen vitet e gjata të karrierës artistike dhe tregon emocionet me rolin në dramën Darka e gabuar Është një nga emrat më të dashur për publikun shqiptar, i cili ka sjellë në karrierën e tij artistike shumë personazhe dhe karaktere. Aktori Bujar Asqeriu me punën e tij i ka dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.622Z

"Darka e Gabuar", Asqeriu shprehet i vlerësuar për rolin e protagonistit

Aktori i njohur vlonjat Bujar Asqeriu në provat finale të dramatizimit të romanit të shkrimtarit të shquar Ismail Kadare "Darka e Gabuar" nga regjisori Fatos Haxhiraj shprehet se e gjen veten sa të vlerësuar aq edhe të përgjegjsuar për një rol të vështirë, atë të protagonistit dokto

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.922Z

Darka e gabuar’, për trevjetor

Nga Express më 15 shkurt 2011 në ora 19:07 Për nder të trevjetorit të pavarësisë së Kosovës, sonte (e mërkurë) në orën 20, në Teatrin Kombëtar në Prishtinë jepet shfaqja “Darka e gabuar”, sipas romanit të shkrimtarit Ismail Kadare, e dramatizuar nga regjisori Fatos Ha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.628Z

Darka e gabuar, premierë në Teatrin Kombëtar

Eshte shfaqur mbreme ne Teatrin Kombetar premiera “Darka e gabuar”. Me regji te Fatos Haxhiraj dhe nje kaste mjaft te mire aktoresh, duket se pjesa ia ka arritur qellimit. Vepra e shkrimtarit Ismail Kadare eshte dramatizuar me sukses, duke percjelle tek spekatori emocione. “D

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.354Z

"Darka e gabuar" mbërrin në skenën e Teatrit Kombëtar

Dënimi i intelektualëve në vendlindjen e ish diktatorit Gjirokastër në fillimet e instalimit të diktaturës mbërrin në skenën e Teatrit Kombëtar pas njëzet vitesh me rënien e perdes së hekurt të komunizmit. Regjisori Fatos Haxhiraj do të ngjitë në skenë romanin më të vlerësua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.213Z

"Darka e gabuar", gati premiera ne TK

Ne konferencen e djeshme per shtyp, regjisori Fatos Haxhiraj beri me dije se premiera shtyhet per ne daten 15 maj, nga data 13 qe ishte parashikuar Pergatitjet per vepren e dramatizuar sipas romanit te Kadarese "Darka e gabuar", jane ne perfundim e siper, edhe pse stafi ka lajmeruar shtyrjen e pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.468Z

“Darka e gabuar”, Kadare bën “autopsinë” e diktaturës

Autori i Lajmit: Gerilina Kodheli “Darka e gabuar”, një “autopsi” e bërë nga autori i këtij romani Ismail Kadare, por jo vetëm “autopsi” e qytetit, por sidomos të periudhës historike të fillimit të vendosjes së diktaturës komuniste, këtij mashtrimi të madh, viktimë e të c

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama