Rezultate te kerkimit per termin: +Bujar +Kapexhiu

Meta: total 241 / total_found 241 / time 0.000 / keyword[0] bujar / docs[0] 24254 / hits[0] 34575 / keyword[1] kapexhiu / docs[1] 272 / hits[1] 457 /
Letra për Enverin: Vaçja, arrogante. Ka 3 muaj që svjen në punë dhe merr pagën
  • 2019-03-23

Letra për Enverin: Vaçja, arrogante. Ka 3 muaj që svjen në punë dhe merr pagën

Ekskluzive / Libri i Kaloçit, Shkrimtarët dhe artistët nën diktatin komunist, Publikohet raport-informacioni i 17 marsit të vitit 1973 për Enverin, Mehmetin dhe Hysniun lidhur me Estradën e Tiranës, i hartuar nga funksionari i lartë i Komitetit Qendror, Enver Halili, i cili informon rreth a

No Pic available
  • 2019-02-22

Si përgjohej Maks Velo, se kishte parë film me shtëpi publike

Dosja e Përndjekjes së Sigurimit të Shtetit ndaj artistit Maks Velo vazhdon të ngjallë debate mbi raportin që ne si shoqëri duhet të mbajmë me të shkuarën. Më poshtë shqiponline po boton një pjesë nga përndjekja e Velos, sipas raporteve të Sigurimit të Shtetit, marrë nga libri Jet

Një monument për Françesk Radin tek Liqeni
  • 2018-03-29

Një monument për Françesk Radin tek Liqeni

Një vit lamtumire Franko!. Miq dhe pasionantë të muzikës së Françesk Radit do të bëhen bashkë në 1 vjetorin e ndarjes së tij nga jeta, për ta kujtuar në vendin që ai deshi më shumë në këtë qytet, amfiteatrin tek Liqeni Artificial. Më 3 prill ora 9 e mëngjesit pranë amfiteatrit

Teatër të madh për Tiranën, propozimi i Kapexhiut: Të ndërtohet mes dy ndërtesave
  • 2018-03-22

Teatër të madh për Tiranën, propozimi i Kapexhiut: Të ndërtohet mes dy ndërtesave

Zërat për teatrin vazhdojnë. Bujar Kapexhiu ka publikuar një karikaturë në të cilën ai vizaton dhe kryeministri dhe kryetari i bashkisë e dëgjojnë për një skicë ide për godinën e Teatrit Kombëtar. Ai i bashkohet mendimit të artistëve që godinat ekzistuese të TK dhe atij eksperim

Artistët mblidhen për TK, Ndrenika: Teatrin ta bëjë shteti, jo me PPP
  • 2018-03-19

Artistët mblidhen për TK, Ndrenika: Teatrin ta bëjë shteti, jo me PPP

Në ambientet e Teatrit Kombëtar është zhvilluar sot një mbledhje e aktorëve, përfaqësuesve të artit dhe kulturës në vend, por edhe arkitektëve e anëtarë të shoqërisë civile, të cilët kanë diskutuar në lidhje me debatin për shembjen ose jo të godinës, në kuadër të vendimit

Vlash Droboniku, themeluesi i filmit të animuar
  • 2018-03-13

Vlash Droboniku, themeluesi i filmit të animuar

Viti 1975 shënoi një sukses të ri, u prodhua i pari film multiplikativ shqiptar (teknika e kartonave) Zana dhe Miri nga piktori Vlash Droboniku i cili mbasi kreu studimet në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë, bëri një specializim të shkurtër në studion Animafilmnë Bukuresht (Ruman

No Pic available
  • 2017-11-24

Lule të kuqe, lule të zeza, rishfaqet në ekran Gentian Demaliaj

14 vite nga premiera e tij, rikthehet Arkivi Qëndror i Filmit rikthen në ekran filmin Lule të kuqe, lule të zeza më 19 nëntor ora 17.30. Nën regjinë e Mevlan Shanajt dhe skenar të Natasha Lakos ky film mori mendimet pozitive nga kritika e kinemasë. Por 14 vjet më pas shfaqja e këtij film