Rezultate te kerkimit per termin: +Bukowski

Meta: total 29 / total_found 29 / time 0.000 / keyword[0] bukowski / docs[0] 29 / hits[0] 90 /
Virgjil Muçi fiton çmimin Kadare 2018
  • 2018-05-27

Virgjil Muçi fiton çmimin Kadare 2018

Virgjil Muçi është fituesi i çmimit Kadare 2018. Muçi u vlerësua me veprën në dorëshkrim Piramida e shpirtrave me motivacionin Për mënyrën sesi ndërton përmes gjuhës rrugëtimin jetësor. Një grotesk ndaj banalitetit, I cili kërkon të zbehë njerëzoren, të shenjtën, duke e zëv

No Pic available
  • 2018-03-18

Dashnori i Linda Lee

Ai la gotën e uiskit dhe vijoi të vështronte lëvizjet e vajzës që hynte e dilte në banakun e atij lokali. Kishte veshur një fustan të kuq me pika, ndërsa flokët e verdhë i shtriheshin poshtë qafë Ajo u buzëqeshte klientëve, dhe kur kaloi pranë tij nuk e hodhi vështrimin Ishte viti

Botimet e reja të Panairit, cilët janë kuajt e betejës të shtëpive botuese
  • 2017-11-10

Botimet e reja të Panairit, cilët janë kuajt e betejës të shtëpive botuese

Pas disa ditësh, nis aktiviteti më i madh i promovimit të botimeve në Shqipëri, Panairi i Librit Tirana, i cili ka mbërritur në vitin e tij të 20-të. Pjesëmarrja e lartë, aktivitetet, shkrimtarët në stenda që firmosin autografë dhe lexuesit që dalin me trofetë e tyre të çm

No Pic available
  • 2016-12-11

50 hijet e Bukowski-t surrealist grek Andreas Embirikos

Maklena Nika Në listën e 100 librave më të mirë të letërsisë botërore, ndër shkrimtarët e tjerë grekë (Aleksandros Papadiamantis, Nikos Kazantzakis, etj) rradhitet edhe shkrimtari surrealist Andreas Embirikos, pak i njohur për lexuesin shqiptar, por i shumëlexuar dhe shumë provokues

No Pic available
  • 2016-12-06

Bëhen publikë pretendentët për çmimin e madh të letërsisë

Gati një javë para ceremonisë së ndarjeve të Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2015 Ministria e Kulturës ka bërë publike emrat e kandidatëve të nominuar për çmimin Vepra letrare më e mirë e vitit dhe Vepra letrare më e mirë e vitit e përkthyer.Juria e përbërë nga Sav

Gëzim Kame: Bukë, zemër dhe Teatër
  • 2016-09-06

Gëzim Kame: Bukë, zemër dhe Teatër

Ballkani, si një sofër ciklike është shtruar në Teatër Kame, duke çliruar energjinë e një shoqërie që kërkon ndryshimin prej të pamundurës, por plot shpresë siç është kultura... "Ju nuk e imagjinoni se si është festuar këto ditë, të gjithë bashkë, bullgarë, maqedonas, serb

Teatri Ballkanik zbret në Ibë
  • 2016-08-22

Teatri Ballkanik zbret në Ibë

“Balkan teatër Tirana fest”, bën bashkë trupa nga Rumania, Bosnja-Hercegovina, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria, Kosova dhe Greqia.  “Balkan teatër Tirana fest” quhet festivali i teatrit, që do të bëjë bashkë trupa teatrore nga vende të ndryshme ballkanike, nga dat