Rezultate te kerkimit per termin: +Bukowskit

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] bukowskit / docs[0] 5 / hits[0] 7 /
Të humbësh në rrëmujën e Loer Kumes
  • 2018-03-15

Të humbësh në rrëmujën e Loer Kumes

Një histori e shkurtër e rrëmujës nis me prologun e së martës, ku dielli I korrikut nuk arrinte të pasqyrohej mbi copat e xhamave të pista, në kornizat e kalbura të dritareve, për të vijuar me një bisedë mes dy personazheve që nisin të ndërtojnë rrëmujën e Loer Kumes. Ky është

No Pic available
  • 2016-08-04

Dobësitë e Charles Bukowskit

Iris Sojli Padyshim Bukowski është një nga shkrimtarët dhe poetët më autobiografikë në historinë e letërsisë. Si romanet apo tregimet, ashtu dhe poezitë e tij nuk janë gjë tjetër, veçse një transformim në formë letrare të jetës së autorit, përshkruar me një vërtetësi prej n

Diçka për seksin në letërsinë shqipe
  • 2016-05-28

Diçka për seksin në letërsinë shqipe

Kishim gjetur, meshkuj e femra, të torturuar nga nevoja biologjike,  në libra  si Sikur tisha djal, Lulja e kujtimit, Lumi i vdekur etj., ishte kjo letërsia ku konsumohej (lexo: krijohej me mund akti seksual përmes imagjinatës së lexuesit). Si të korruptuar përjetë nga televizioni, më t

Romani rozë dhe erotika
  • 2016-01-04

Romani rozë dhe erotika

Nga Ilir Muharremi Albert Kamy romanin e zi e identifikon me romanin rozë me kotësinë formale. Romani duhet t'i jep përparësi realitetit, kurse ky i zi dhe rozë redukton individin në vetvete duke prodhuar një botë enigmatike të pakuptueshme e që mohohet nga realja. Cili do të besont

No Pic available
  • 2010-08-20

Çmenduri prej shkrimtari

Më 16 gusht të vitit 1920, saktësisht 90 vjet më parë, në Andernach të Gjermanisë lindi autori Charles Bukowski Maskilist, alkoolist dhe bastexhi i pandryshueshm. Sarkastik, cinik, vetshkatrrues, erotoman, gjenial. Nuk sht e thjesht t prshkruash n pak fjal portretin e Char