Rezultate te kerkimit per termin: +Bukureshti

Meta: total 455 / total_found 455 / time 0.000 / keyword[0] bukureshti / docs[0] 455 / hits[0] 516 /
No Pic available
  • 2017-06-16

Ish-polici ekstradohet nga Italia, turku nga Rumania

Dy ekstradime janë kryer dje.  Është ekstraduar në Shqipëri Fatmir Hamiti, ish polici shqiptar i cili është dënuar me 18 vite burg për një vrasje të ndodhur më 26 qershor 1995. Hamiti u arrestua një vit më parë në Milano të Italisë ndërsa ekstradimi i tij po nga ky qytet ësh

10 qytetet më me leverdi në botë për pushime
  • 2017-06-16

10 qytetet më me leverdi në botë për pushime

Në Europë, Bukureshti është në vend të parë. Bangkoku është më i leverdishmi në Azi. Rio de Zhanejro kryeson në Amerikën Latine Bangkok Ku të shkoni me pushime? Një pyetje torturuese, para së gjithash për ata që duan të shkojnë jashtë. Një çështje që ka lidhje me bukurinë e

Protesta popullore nuk mund të quhen ato që organizojnë partitë politike
  • 2017-02-23

Protesta popullore nuk mund të quhen ato që organizojnë partitë politike

 Nga Augustin Palokaj Koha Ditore, Bruksel Në Rumani kundër qeverisë u ngritën të rinjtë. Nuk pati madje as këshill organizativ e as organizatorë. Ndërsa në Shqipëri protestat i organizojnë partitë politike me logjistikën e tyre. Në Rumani mediat vetëm raportonin për këto

No Pic available
  • 2017-02-20

Dr. Ekaterina Ivashku, rumunia që memaliotët e deshën si nënën dhe motrën e tyre!

Nga Edmond Ismailati Motoja e njerëzve të thjeshtë, është po aq e heshtur dhe hyjnore, saqë ata asnjëherë nuk kanë punuar, sakrifikuar apo dhuruar gjithçka nga jeta e tyre, për t’u përjetësuar. Një ndër këta është edhe bija e Memaliajt dr. Ekaterina Ivashku. Ekaterina Ivashk

Sheshet e Rumanisë, po i mbush Donald Lu ne Tiranë
  • 2017-02-05

Sheshet e Rumanisë, po i mbush Donald Lu ne Tiranë

Nga Mero Baze   Dikush duhet të sqarojë opozitën se përse bëhen protestat në Rumani. Duhen sqaruar, pasi kanë disa ditë që çelin gazetat dhe portalet e tyre, me foto nga Bukureshti. Prej disa ditësh, mijëra qytetarë rumunë, kanë mbushur sheshin kryesor në Bukuresht, për të

Protesta antiqeveritare kundër dekretit që liron zyrtarët e korruprtuar
  • 2017-02-02

Protesta antiqeveritare kundër dekretit që liron zyrtarët e korruprtuar

Kryeqyteti i Rumanisë, Bukureshti është përfshirë nga protestat më të mëdha antiqeveritare, pasi u miratua një dekret që do të mund të linte të lirë dhjetëra zyrtarë të cilët ishin të dënuar për korrupsion. Më shumë se 150 mijë persona u mblodhën përpara zyrave qeveritare n

DOSSIER/ Shtetet partiake të bllokut komunist, luksi i nomenklaturave
  • 2017-01-27

DOSSIER/ Shtetet partiake të bllokut komunist, luksi i nomenklaturave

Historiografi e krahasuar / Ja çzbulohen në arkivat ruse për periudhën e sovjetizimit të Evropës Lindore. Aty nga fillimi i viteve 1950 në Evropën Lindore morën formë shtetet partiake. Si bosht i tyre ka shërbyer vënia në veprim e parimit nomenklaturist të përzgjedhjes dhe shpërn