Rezultate te kerkimit per termin: +Bumi

Meta: total 517 / total_found 517 / time 0.000 / keyword[0] bumi / docs[0] 517 / hits[0] 615 /
Rusia po kërkon të krijojë një situatë pasigurie në Ballkan
  • 2019-03-28

Rusia po kërkon të krijojë një situatë pasigurie në Ballkan

Po si erdhi pozicionimi i Rusisë përballë Europës e më gjerë? Studiuesi i çështjeve të sigurisë, Arjan Dyrmishi deklaroi në Top Talk se kjo nuk ka ndodhur menjëherë. Sipas tij kanë ndikuar edhe zhvillimet e brendshme, ku Rusia vitet e fundit ka pasur zhvillim ekonomik. Poziciononim i

Fdi Magazine, profil Erion Veliajt: Fuqia e pedalimit të Tiranës
  • 2018-08-20

Fdi Magazine, profil Erion Veliajt: Fuqia e pedalimit të Tiranës

Erion Veliaj përfaqëson fytyrën e re që Shqipëria kërkon që ti tregojë botës dhe Bashkimit Europian. Kështu nis profili që i ka kushtuar fDi Magazine kreut të Bashkisë së Tiranës, i cili, sipas revistës, po ndryshon kryeqytetin. Duke vepruar në kontekstin e një klime politike të

Agjensitë turistike lëshojnë alarmin: Duhet të pastrojmë më shumë
  • 2018-06-05

Agjensitë turistike lëshojnë alarmin: Duhet të pastrojmë më shumë

Agjencitë turistike lëshojnë alarmin se situata kaotike me plehrat dhe papastërtitë në zonat bregdetare mund të dëmtojnë rëndë të ardhmen e turizmit dhe ekonominë e Shqipërisë Një vend turistik nuk mund të jetë i papastër. Ky problem duhet të marrë fund njëherë e përgjithmo

URA E IBRIT MBI BOSFOR
  • 2018-05-31

URA E IBRIT MBI BOSFOR

Fadil Lepaja Nga Fadil LEPAJA Ura e Ibrit dhe ajo mbi Bosfor nuk kanë të krahasuar, përpos në nivel metafore. Në gusht të vitit 2016, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kishte përuruar urën e tretë mbi Bosfor, e cila është e gjatë 1.4 kilometra dhe e gjerë 59 metra, dhe mban emrin e

BUMI I GJERMANISË DHE PROBLEMET E EUROPËS
  • 2018-01-14

BUMI I GJERMANISË DHE PROBLEMET E EUROPËS

Viti i tetë radhazi në plus, rritja më e madhe prej gjashtë vjetësh: Gjermania është bërë sërish lokomotiva e koniukturës e Evropës. Megjithatë, ka shumë për të bërë, në mënyrë që bumi të vazhdojë, mendon Henrik Böhme. Po, pak eufori është me vend. Rritje ekonomike për te

Dhe gjithmonë azzuro, një profil i pazakontë për Celentanon që mbush 80 vjeç
  • 2018-01-07

Dhe gjithmonë azzuro, një profil i pazakontë për Celentanon që mbush 80 vjeç

Azzuro është edhe sot hit-i i tij më i suksesshëm. Megjithatë Celentano ofron shumë më tepër se këngë për gra të bukura. Si humorist ai ka luftuar për lirinë e shtypit dhe madje është konfrontuar edhe me Berlusconi-n. Gaby Reucher- DW Ai është një këngëtar rock-u, një artist ko

Hidrocentralet mbi Vjosë, The Guardian: Kërcënimi nga digat në Ballkan
  • 2017-11-27

Hidrocentralet mbi Vjosë, The Guardian: Kërcënimi nga digat në Ballkan

Shkencëtarët e huaj ngrenë alarmin për atë që e quajnë tsunami i digave në Ballkan, e që sipas tyre, rrezikon zhdukjen e lumenjve dhe humbje të biodiversitetit. Studimi i realizuar nga Fluvius, një agjenci konsulence për projekte të mbështetura nga OKB dhe BE ndalet kryesisht te lumi i