Rezultate te kerkimit per termin: +Bundestag

Meta: total 669 / total_found 669 / time 0.000 / keyword[0] bundestag / docs[0] 669 / hits[0] 847 /
No Pic available
  • 2017-06-22

Deputeti gjerman: Formimi i Qeverisë në Kosovë, i vështirë, spërjashtohen as zgjedhje të reja

Deputeti i Bundestagut, Thorsten Frei pret që zgjedhjet në Shqipëri të kalojnë më mirë se zgjedhjet e fundit. Për qeverinë Rama ai bën një bilanc të përzier. Ndër tjerash, gjatë një interviste për Deutsche Welle, Frei ka folur edhe për Kosovën, duke thënë se ai sheh formim të v

Deputeti i Bundestagut: Pres zgjedhje më të lira e korrekte në Shqipëri
  • 2017-06-22

Deputeti i Bundestagut: Pres zgjedhje më të lira e korrekte në Shqipëri

Deputeti i Bundestagut, Thorsten Frei pret që zgjedhjet në Shqipëri të kalojnë më mirë se zgjedhjet e fundit. Për qeverinë Rama ai bën një bilanc të përzier. Për Kosovën ai sheh formim të vështirë të qeverisë. DW: Siç e dini, të dielën në Shqipëri do të zhvillohen zgjedhje

No Pic available
  • 2017-06-21

Bundestagu gjerman vulos përfundimisht vendimin për bazën ajrore në Turqi

Bundestagu gjerman ka votuar për miratimin e vendimit të qeverisë gjermane për transferimin e trupave të saj ushtarake nga baza ajrore turke Incirlik në drejtim të Jordanisë, pas tensioneve me Ankaranë. Nga 569 ligjvënës në Bundestag, 461 prej tyre votuan pro transferimit të mërkurën.

No Pic available
  • 2017-06-13

Këshilltari i CDU: Rama kanabizoi dhe kriminalizoi vendin, çfarë turpi!

PD ka shpalosur gjatë paradites programin ekonomik me të cilin po kërkon votën e shqiptarëve. I pranishëm në takim këshilltari politik i CDU hodhi kritika të ashpra në adresë të kreut të qeverisë që sipas tij kanabizoi vendin dhe largoi shqiptarët. Pasi kanë kontribuar për të hart

No Pic available
  • 2017-05-19

Zvogëlohet kontigjenti i ushtarëve gjermanë në Kosovë

Në Bundestagun gjerman është mbajtur leximi i parë i propozimit për vazhdimin e misionit të ushtarëve gjermanë në Kosovë. Propozimi parashikon zvogëlimin e kontigjentit. Qeveria gjermane i ka propozuar Bundestagut që ta vazhdojë edhe për një vit mandatin e ushtrisë gjermane në Kosov

No Pic available
  • 2017-05-18

Shtetet arabe financojnë islamizmin në Ballkan

Arabia Saudite forcon ndikimin duke zgjeruar vehabizmin. Kurse Turqia tenton të luajë rol më të rëndësishëm në territoret e dikurshme të Perandorisë Osmane, vlerëson qeveria Gjermane.   Qeveria Gjermane konstaton rritje të ndikimit islamik të mbështetur nga Arbabia Saudite dhe n

No Pic available
  • 2017-05-06

Gruevski ende ka mundësi të shkaktojë gjakderdhje

Para 10 vitesh Nikola Gruevski erdhi në pushtet në Maqedoni. Por ajo nga një vend shembullor është shndërruar në një prej shqetësimeve më të mëdha në rajon dhe Evropë, shkruan sot Deutsche Welle. Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë (FYROM) ka qenë dikur shembull i afrimit të sukse