Rezultate te kerkimit per termin: +Buran

Meta: total 27 / total_found 27 / time 0.000 / keyword[0] buran / docs[0] 27 / hits[0] 49 /
Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Nuk i shërbej çaj presidentit Erdogan, arrestohet menaxheri i lokalit në Turqi
  • 2016-12-27

Nuk i shërbej çaj presidentit Erdogan, arrestohet menaxheri i lokalit në Turqi

Menaxheri i lokalit të gazetës opozitare Cumhuriyet është arrestuar nga autoritet turke nën akuzën e fyerjes ndaj Presidentit Rexhep Taip Erdogan. Senol Buran u arrestua pasi tha se nuk do ti shërbente çaj presidentit Erdogan raporton “Reuters”. Avokati i tij Ozgur Urfa, tha se a

No Pic available
  • 2016-12-26

Nuk do ti shërbej çaj Presidentit, arrestohet

Autoritetet turke kanë arrestuar menaxherin e lokalit të gazetar Cumhuriyet nën akuzën e fyerjes ndaj Presidentit Rexhep Taip Erdogan. Sipas Reuters, Senol Buran u arrestua pasi tha se nuk do ti shërbente çaj presidentit Erdogan. Avokati i tij Ozgur Urfa, tha se ai u arrestua të shtunën von

Shkolla e re hi-tech që mëson refugjatët si të kodojnë
  • 2016-03-10

Shkolla e re hi-tech që mëson refugjatët si të kodojnë

Nisma – Anne dhe një grup miqsh berlinezë menduan që të krijojnë një shkollë teknologjike për refugjatët, që do t’i lidhë ata me kompjuterët dhe do tu ofrohet mësimdhënie nga persona që janë të përfshirë në botën teknologjike lokale. Kështu ata do të mund

Buran, i ftohti siberian pushton Shqipërinë më 20 janar
  • 2016-01-15

Buran, i ftohti siberian pushton Shqipërinë më 20 janar

Kërcënimi i fundit klimatik për Shqipërinë quhet "Buran" që do të thotë i ftohtë i vërtetë. Rrymat e ftohta kanë mbërritur tashmë në veri të Europës dhe po zbret ngadalë më në jug. Metereologët thonë se do të përfshijë edhe Ballkanin. Amerikanët i kanë vënë këtij fenom

Koreografi hungarez: Carmina Burana, gjithçka për dashurinë
  • 2015-12-12

Koreografi hungarez: Carmina Burana, gjithçka për dashurinë

Në fund, ajo çka mbetet është vetëm dashuria. Dashuria për partnerin/en, për tjetrin, për natyrën, për punën, për muzikën... Koreografi Youri Vamos Është kjo dashuri e madhe që bën bashkë rreth 100 artistë të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, në spektaklin "Carmina

Nikolin Gurakuqi, një Mercedes në operën shqiptare
  • 2015-09-09

Nikolin Gurakuqi, një Mercedes në operën shqiptare

Ai ka mbushur plot 60 vite dhe numëron 38 vjet në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, fillimisht si solist e më pas si regjisor. Kur e pyesin se si ndihet me vitet dhe karrierën mbi supe, ai të përgjigjet se është si një "Mercedes", që vazhdon t'i ketë motorët të fuqishëm e në