Rezultate te kerkimit per termin: +Buzezi

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] buzezi / docs[0] 4 / hits[0] 4 /
No Pic available
  • 2010-09-29

Tradita popullore shqiptare Manifestimi i ritit te vjeshtes ne rrethinen e Prizrenit

29-09-2010 / Nga Gani Tershnjaku Nje rit i lashte i tradites iliro-shqiptare me karakter universal qe vazhdon te shenohet sot nga me te zellshmit e tradites. Ka mesazh falenderimi per natyren qe dhuroi begatine dhe ushqimet per njerezit. Simbolika e kesaj dite eshte se po fillon vjeshta me nj

No Pic available
  • 2010-05-30

“I Sh’lbuti” një ditë e bekuar në Opojë dhe rrethin e Prizrenit

Nga Gani Tërshnjaku(kandidat për master në degën e gazetarisë në Universitetin e Prishtinës)“I Sh’lbuti” është një ditë e bekuar në Opojë dhe rrethin e Prizrenit. Në të folmen e Opojës, Vërrinit, kjo ditë quhet “I’Shilbuti” që d.m.th. I Shëlbua

No Pic available
  • 2010-05-11

Riti tradicional iliro- shqiptar “Të Qethmet” në Opojë dhe Prizren

Traditë populloreQethja e deleve është një art në vete dhe bëhet nga “stilistët” amator me përvojë. Rituali kryhet në natyrë, në peizazhin e saj të gjelbër pranveror. Ka edhe nga ata të rijnë që eksperimentojnë me gërshërët në leshin e deles. Rituali nuk lidhet aspa

No Pic available
  • 2010-03-26

Arkeologët të eksplorojnë trevën e Opojës (Kosova jugore)

Në Opojë ekzistojnë tuma (varreza) ilire, muret e fortifikatës ilire, themele kishash iliro-shqiptare, një shtëpi e vjetër 500 vjeçare, monedha bizantine dhe materiale të tjera arkeologjike. Këto ditë instituti Arkeologjik i Kosovës, drejtuar nga Dr. Sc. Enver Rexha, ka bërë hulumtime