Rezultate te kerkimit per termin: +Censurim

Meta: total 70 / total_found 70 / time 0.000 / keyword[0] censurim / docs[0] 70 / hits[0] 74 /
Raporti i DASH: Politikanë, gjyqtarë e zyrtarë shmangin dënimin në Shqipëri
  • 2019-03-13

Raporti i DASH: Politikanë, gjyqtarë e zyrtarë shmangin dënimin në Shqipëri

Të mërkurën, Departamenti amerikan i Shtetit publikoi raportin mbi të drejtat e njeriut në botë. Në pjesën për Shqipërinë trajtohen një numër çështjesh. Ja disa prej tyre: Mosndëshkimi mbeti problem. Ndjekja penale dhe sidomos dënimi i zyrtarëve që kryenin abuzime ishte sporadik d

No Pic available
  • 2017-08-31

Mustafa Nano më në fund u bind se Akademia e Shkencave duhet të reformohet!

Nga Artan Fuga Mustafai (Nano) gjithmonë më bën të buzëqesh miqësisht, më sjell në haré, sepse kujton se mund të ndërtojë argumente thjesht mbi ato që lexon në plan të parë, pa parë se çfarë ka mbrapa shkronjave, dhe i dalin gjithmonë gjërat e cuditshme, pa u munduar të shohi s

Dietë në letërsi- Në listën e librave të ndaluar, veprat të njohura në letërsinë amerikane
  • 2017-02-09

Dietë në letërsi- Në listën e librave të ndaluar, veprat të njohura në letërsinë amerikane

Nga Albana M. Lifschin Në vitin që sapo lamë pas (2016), në një shkollë të mesme publike në Virxhinia u hoq nga programi mësimor Aventurat e Hakëllberi Finit(Adventures of Huckleberry Finn) e shkrimtarit Mark Tuein, për shkak se libri ka gjuhë fyese me karakter racor. Mendoni habinë ti

No Pic available
  • 2017-01-17

Artan Fuga: Pse largimi i Lelës nga Mapo nuk përbën lajm

Nuk ka ngjarje, as lajm nga Mapoja  Nga Artan Fuga Unë nuk e kuptoj se ku është problem kontrolli mediave dhe liria e shtypit kur pronari i mediave Mapo nuk rinovon kontratën me ish drejtorin e gazetës Mapo! Censura dhe kontrolli i mediave është gjetiu! Mos krijoni as heronj, as viktima, ku

Artan Fuga thumbon Henri Çilin: Po i rrëshkiti këmba Ramës.
  • 2017-01-17

Artan Fuga thumbon Henri Çilin: Po i rrëshkiti këmba Ramës.

Nga Artan Fuga Unë nuk e kuptoj fort mirë se ku është problem kontrolli mediash dhe lirie shtypi kur pronari i mediave Mapo nuk rinovon kontratën me ish drejtorin e gazetës Mapo! Censura dhe kontrolli i mediave është gjetiu! Mos krijoni as heronj, as viktima, kur nuk ka të tillë. A mos

A ekziston e drejta për të mos konsumuar dhunë?
  • 2016-05-05

A ekziston e drejta për të mos konsumuar dhunë?

Nga Gilman Bakalli Njeriu ka një raport ambivalent me dhunën. Nga njëra anë e fusim veten te "kurora e krijimit", specie të kultivuara dhe të civilizuara, por, nga ana tjetër, kjo s'na pengon t'i shijojmë imazhet e dhunës, kudo që ato na shfaqen, në libër, televizor apo kinema. Filmat e

Partia mbi Shqipërinë dhe një video e Ballës
  • 2016-03-11

Partia mbi Shqipërinë dhe një video e Ballës

Partia Socialiste surprizoi kësaj here duke publikuar videot e mbledhjes me dyer të mbyllura të Asamblesë Kombëtare dhe kjo për t'i prerë rrugën çdo keqinterpretimi nga ana e mediave. Por pavarësisht se kreu i Asamblesë Kombëtare, Gramoz Ruçi, do të deklaronte në këtë mbledhje se m