Rezultate te kerkimit per termin: +Chartes

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] chartes / docs[0] 4 / hits[0] 4 /
Tashmë e njohim portretin e zbuluesit të Kodikëve të Beratit
  • 2016-04-26

Tashmë e njohim portretin e zbuluesit të Kodikëve të Beratit

Kthehesha rrugëve të Parisit dhe imagjinoja ndërkohë si në një film, rrugëtimin e këtij njeriu në pranverën e vitit 1885, kur ky udhëtar i veçantë shfaqej në brigjet jugore të Shqipërisë, në Vlorë, për t’u ngjitur pastaj mbi një kalë drejt Beratit. Në shënimet e t

No Pic available
  • 2015-09-14

Sekreti i qeramikës së Efronios

Efronios ishte një nga mjeshtrit më të mëdhenj të qeramikës së antikitetit grek në mesin e shekullit V p.e.s., i famshëm në artin e tij të pikturimit dhe përdorimin e temave mitologjike, siç dëshmojnë kryeveprat e tij Sarpedon, Hypnos apo Thanatos. Kur Rey shkroi në raportin

No Pic available
  • 2011-01-26

Bien kerkesat shqiptare KiE miraton raportin e Martit

/ / Me 166 vota pro 8 kunder 14 abstenim Asambleja Parlamentare e Keshillit te Europes miratoi rezoluten e titulluar Investigim per pretendimet mbi trajtimin johuman te njerezve dhe trafikun e paligjshem te organeve njerezore ne Kosove. Por ky ndryshim te titull u cilesua i

No Pic available
  • 2010-08-05

Leon Rey, jeta e panjohur e arkeologut që zbuloi Apoloninë

“Leon Rey... Gurët filluan të flasin”, kështu titullohet vëllimi monografik me autor Luan Ramën, i cili na sjell detaje të panjohura nga jeta e arkeologut francez i cili për 16 vjet, duke filluar nga viti 1924 vazhdoi gërmimet sistematike në zbulim të qytetit antik të Apolonis