Rezultate te kerkimit per termin: +Chr

Meta: total 3 / total_found 3 / time 0.000 / keyword[0] chr / docs[0] 3 / hits[0] 3 /
Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit
  • 2016-08-16

Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit

Nga Aurenc Bebja, Francë Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin «Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle», të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet sulltan Mehmetit dhe heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit. Sulltani, në pamund

No Pic available
  • 2009-07-18

KRONIKA E VRASJES MAKABRE Të ATDHETARIT PAPA LLAMBRO BALLAMAÇI, E FIKSUAR NGA APARATI I FOTOGRAFIT Më Të VJETëR KORÇAR

Materialet e vyera fotografike të arkivit tonë i lënë vendin njëra pas tjetrës shumë imazheve, ku janë fiksuar ngjarje historike, figura personalitetesh, godina, rrugë. Kureshtari, duke parë me vëmendje këtë mori dokumentesh fotografike, rastësisht ndalet dhe sheh me kujdes një fotogr

No Pic available
  • 2009-01-30

Sulidh-ët dhe "perandoria" e tyre fotografike

Në historinë e artit shqiptar, si dhe të përpjekjeve për liri e pavarësi të kombit tonë, Kris to Sulidhi dhe djali i tij Vangjel, zënë vend nderi. At e bir, ata janë përfaqësuesit më të denjë të brezit të tyre. Me dokumentet fotografike që krijuan, lanë pas një "perandori" infor