Rezultate te kerkimit per termin: +Churchill

Meta: total 436 / total_found 436 / time 0.000 / keyword[0] churchill / docs[0] 436 / hits[0] 687 /
No Pic available
  • 2017-05-10

9 Maji, dita e ndarjes së botës dhe fati i mbrapshtë i shqiptarëve

Nga Armand Plaka Dita për të përkujtuar në heshtje viktimat e një lufte që mori jetët e miliona njerëzve e bëri të vuajnë miliona të tjerë. Dita për të përkujtuar sakrificat dhe stërmundimet e miliona të tjerëve që luftuan për ti dhënë fund një tmerri pa fund. Por 9 maji i vi

No Pic available
  • 2017-05-09

Meta: Kuvendi duhet të kthehet në shtëpinë e dialogut politik

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta në ditën e Europës bëri apelin që Kuvendit duhet të kthehet në shtëpinë e demokracisë dhe të dialiogut politike. Ilir Meta: Ish-kryeministri Britanik Churchill në fjalën e tij të famshme në Universitetin e Zyrihut në 1946 vetëm një vit pas përfundimit

No Pic available
  • 2017-04-24

Zenel Hoxha vlerësohet me urdhrin Kalorës i St George në Austri

Presidenti i Dhomës së Tregtisë Shqiptaro-Britanike, një nga themeluesit e Partisë Demokratike Zenel Hoxha është vlerësuar të shtunën në Austri. Duka i Habsburgëve (Archduke Karl von Habsburg) deklaroi dhënien e dekoratës së lartë Kalorësi i Urdhrit të Shën Gjergjit.(St.George Ord

No Pic available
  • 2017-04-12

Çfarë ka ndodhur më 12 prill?

467 Anthemius (Anthemi) vjen në krye të Perandorisë Romake të Perëndimit. Ai i përkiste familjes fisnike ilire Prokopia, nga e cila kishin dalë disa oficerë të lartë, si civilë dhe ushtarakë. Gjyshi i Anthemit, ishte nip i Konstandinit të madh. 1204 – Kryqtarët e Kryqëzatës s

Çfarë ka ndodhur më 9 prill?
  • 2017-04-09

Çfarë ka ndodhur më 9 prill?

193 – Septimius Severus shpallet Perandor romak nga legjionet e tij në Iliri. Në vitin 191, Severus kishte marrë nga perandori Kommodus komandën e legjioneve në Pannonia të Ilirisë. Kur Kommodus u vra më 192, postin e perandorit e mori Pertinaksi, por Garda Pretoriane nuk e deshi dhe

Çfarë ka ndodhur më 3 prill?
  • 2017-04-03

Çfarë ka ndodhur më 3 prill?

33 – Ndodhi kryqëzimi i Jezu Krishtit, sipas astronomëve Hamfris & Waddington. Por a mund të datohet kryqëzimi i Krishtit duke përdorur astronomi? Shumë njerëz kanë provuar. Në revistën Naturë (numri i 22 dhjetorit 1993), Colin Humphreys dhe W. Waddington shqyrtuan të gjitha p

No Pic available
  • 2017-03-07

Çfarë ka ndodhur më 7 mars?

322 pes – Vdiq Aristoteli, filozof – lindur (384 pes) në Stagira pranë kufirit me Maqedoninë; i ati ishte mjek i familjes mbretërore të Filipit të Maqedonisë. Edhe Aristoteli shkoi në shkollë për mjekësi dhe më pas u dërgua në Athinë për të studiuar filozofi me Platonin.