Rezultate te kerkimit per termin: +Cikli

Meta: total 1000 / total_found 2381 / time 0.001 / keyword[0] cikli / docs[0] 2381 / hits[0] 3280 /
Një dialog i vonuar me poezinë e Montales
  • 2017-02-12

Një dialog i vonuar me poezinë e Montales

Mimoza Hysa Rastet si domosdoshmëri të rastësishme të shpresës Gazetarja suedeze leshverdhë, Marta Larson, e cila pati fatin ta intervistonte Montalen më 22 tetor 1975, një ditë para dhënies së çmimit Nobel, e mbylli bisedën me pyetjen shtampë: Çfarë mesazhesh i dërgoni ju botës m

Trinia e shenjtë e Dritëroit që nuk ishte shenjt
  • 2017-02-09

Trinia e shenjtë e Dritëroit që nuk ishte shenjt

Nga Lorenc Vangjeli    Zakonisht ishte e shtypur në një letër me madhësinë e një pothuaj letre hundësh. Nga ato që shitësit e sotëm ambulantë e shesin për 20 lekë. Dikur kushtonte sa fati i një jete. Copëza magjike e letrës me ngjyrë të vërdhë të pistë – nga nj

Finalja e Kupes se Mbretit shihet si shpetim sezoni per Simeonen
  • 2017-02-01

Finalja e Kupes se Mbretit shihet si shpetim sezoni per Simeonen

p styletext-align justifyNe 5 vite 5 trofe dhe me shume se 500 gola eshte ky bilanci i Diego Simeones i cili gjithsesi kete sezon ka prekur piken me te ulet te drejtimit te Atleticos se Madridit Los Rojiblancos kane shenuar nje rritje te padiskutueshme te nivelit te tyre qe prej ardhjes se argjentin

No Pic available
  • 2017-01-26

Lekë Gjoka: Sot ka shumë poetë mitomanë dhe plagjiaturistë

Intervistë me poetin, shkrimtarin dhe publicistin shqiptaro-amerikan, Lek Gjoka Poeti Lek Gjoka ka lindur në Kallmet të Lezhë, nga e ka origjinën edhe peshkopi shqiptar dhe një nga autorët më të lashtë të letërsisë shqipe, Frang Bardhi. Në vitin 2001-ë botoi vëllimin poetik “Lo

No Pic available
  • 2017-01-26

BOOM denoncon: Laboratorët në fakultete me materiale të 1998

Praktika profesionale është një problem jo vetëm i shkollave të mesme, por edhe i fakulteteve. Studentët e disa degëve ankohen se kanë mungesë të mësimit në praktikë. Ata thonë se kanë mungesë të mjeteve laboratorike, shqetësim i cili mbështetet edhe nga pedagogët. Një prej peda

No Pic available
  • 2017-01-24

Henri Çili i përgjigjet Fevziut dhe kritikëve: Pse e mbështes Ramën, Basha bie shpesh në idiotësinë

Themeluesi i Mapo në një shkrim të dytë rreth debatit për lirinë e medias dhe autorësinë e linjës editoriale shpjegon pse ndan vlerat liberale,  pse liberalizmi është programi i duhur për Shqipërinë,  pse Rama mund dhe duhet ta avancojë axhendën liberale në zgjedhjet e 18 qershori

No Pic available
  • 2017-01-24

Rama: Rindërtim rrjetit të ujitjes dhe rrugëve rurale në të gjithë vendin

Qeveria në bashkëpunim me vendorët do të vijojë transformimet në infrastrukturën rurale dhe do të rijetëzojë rrjetin e vaditjes dhe kullimit. Projektet u diskutuan gjatë një takimi që kreu i qeverisë organizoi me krerët e bashkive në vend. Rama njoftoi se së shpejti do të prezantoh