Rezultate te kerkimit per termin: +Claude +Arnaud

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] claude / docs[0] 2112 / hits[0] 2602 / keyword[1] arnaud / docs[1] 92 / hits[1] 136 /
Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!
  • 2019-04-09

Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!

Nga Mimoza Ahmeti As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: Jam unë, tha ai, sot më 11°° te Lidhja e Shkrimtarëve. Kishte fytyrën e habisë natyrale dhe sytë e tij ishin dy flegra pas të cilave montohej në distancë inteligjenca, trupi i tij i mëndafshtë i pështjellë me

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm
  • 2016-12-17

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm

Odiseja e Jusuf Vrionit ilustron kalvarin e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar. Fati i tij është  prova sine qua non se ai regjim ishte para dhe mbi të gjitha, pushteti i mediokres mbi vlerat e mirëfillta, në art, letërsi, shkencë e gjetkë. [] Jusuf Vrioni, do të ishte nj

Jusuf Vrioni, Adoleshenti i përjetshëm
  • 2016-03-16

Jusuf Vrioni, Adoleshenti i përjetshëm

ose odiseja e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar Jusuf Vrioni, sot njëqindvjetori i lindjes! Nga Klara Buda Sot mbushen 100 vjet nga lindja e një figure të shquar të kulturës shqiptare dhe të lidhur ngushtë me historinë e totalitarizmit shqiptar, Jusuf Vrioni, juristi, politologu,

Pse Umberto Eco është kryeautori i këtij shekulli
  • 2016-02-26

Pse Umberto Eco është kryeautori i këtij shekulli

“Ai tregoi me çdo vepër të tij se letërsia është dashuri dhe si dashuria nuk ka nevojë për artefakte, ajo mund dhe duhet të jetë para së gjithash e ndier dhe e vërtetë. Klara BUDA Semiologu, filozofi dhe shkrimtari i famshëm Italian, Umberto Eco, që u shua më 19 shkurt në

No Pic available
  • 2016-01-21

Miti i Perëndimit dhe Stalinlandi

Nga Kastriot Kotoni Orteku i mediave të huaja perëndimore me temë nga Shqipëria në këto ditë të ftohta janari për gjoja një shtet që paraqet rrezik islamik për Evropën është në fillimin e tij. Dinamika e politkës evropiane me çështjen e refugjatëve të luftës po projekton një p

No Pic available
  • 2009-04-03

Claude Durand largohet nga "Fayard"

Botuesi i Kadaresë dhe i disa veprave të autorëve shqiptarë drejtoi për çerek shekulli një nga shtëpitë më të mëdha botuese në Francë Pas afro çerek shekulli në krye të shtëpisë prestigjioze botuese franceze, "Fayard", Claude Durand largohet, por do të vazhdojë të meret me v

 Lorik Cana merr dyfishin e nr.1 të FrancësSipas shifrave të publikuara, Lorik Cana, me 189 mijë euro pagesë mujore është lojtari i katërt më i paguar te Olimpiku i Marsejës, teksa më shumë merr Boundevijn Zenden me 263.500 euro në muaj.
  • 2009-03-11

 Lorik Cana merr dyfishin e nr.1 të FrancësSipas shifrave të publikuara, Lorik Cana, me 189 mijë euro pagesë mujore është lojtari i katërt më i paguar te Olimpiku i Marsejës, teksa më shumë merr Boundevijn Zenden me 263.500 euro në muaj.

Paris Sën Zhermen-Olimpik i Marsejës, klasikja e Francës e parë nën anën financiare të saj, më saktë nën atë parave që përfitojnë lojtarët, përfshirë dhe shqiptarin Lorik Cana.  Ky është këndëvështrimi i gazetës francze “Aujourdhui" në lidhje me takimi,  që do t