Rezultate te kerkimit per termin: +Cmimin

Total: 5329
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:43.189Z

Disidenti kubanez merr cmimin Sakharov

Parlamenti Evropian i ka dhene cmimin Sakharov per te drejtat e njeriut disidentit kubanez Guillermo Farinas. Ne korrik 48 vjecari Farinas i dha fund nje greve urie pasi qeveria e vendit te tij vendosi lirimin e 52 te burgosurve politike. Gjate fushates se tij per te drejtat e njeriut F

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.389Z

Ismail Kadare fiton cmimin Ballkanika

Ne teatrin Petro Marko te qytetit te Vlores eshte zhvilluar edicioni i 12 i ndarjes se cmimeve Ballkanika. Per vitin 2008 cmimi eshte fituar nga autorja turke Sema Kaygusus kurse per vitin 2009 eshte shpallur fitues Ismail Kadare. Ka qene vete kreu i jurise Andree Wachtel qe ka shpallur fitues

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.826Z

Freeman do nderohet me cmimin prestigjoz Afi

Morgan Freeman do nderohet me cmimin me prestigjoz amerikan ne fushen e kinematografie. Ne daten 9 qershor aktori me ngjyre do marre cmimin American Film Institutes Life Achievement Afi. Morgan Freeman eshte nje trashegimi e SHBA-se pasi dhuntia e tij artistike ka transmetuar emocione te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:24.838Z

Basha reagon per cmimin e naftes

0 brbr SSSAbrASS brbrKryetari i Partise Demokratike Lulzim Basha ka reaguar per cmimin e larte te naftes ne vendin tonebrbr brbrNe nje postim ne rrjetet sociale ai ka publikuar 2 tabela ku tregohet Shqiperia qe renditet e para ne Ballkan per cmimin e larte te naftes dhe e gjashta ne Europebrbr brbr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.107Z

Berisha i dorezon cmimin Visar Zhitit

Kryeministri Sali Berisha i ka dorezuar cmimin e jurise se panairit te librit, shkrimtarit dhe poetit shqiptar Visar Zhiti. Ne kete ceremoni, kreu i mazhorances ka vleresuar kontributin e Visar Zhitit ne fondin e krijimtarise vendase dhe e ka cmuar cmimin e marre prej tij te merituar. Por kryemi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.588Z

Vaclav Havel nderohet me cmimin letrar Franc Kafka

Dramaturgu disident dhe ish-presidenti cek Vacllav Havel ka marre ne Prage cmimin nderkombetar per letersine Franc Kafka per veprat e tij teatrale. Nje juri nderkombetare e perzgjodhi 74 vjecarin mes 14 kandidateve per cmimin qe mban emrin e shkrimtarit tjeter te lindur ne Prage. Se bashku me cmimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.225Z

Ana Maria Matute fiton cmimin Cervantes

Romancierja spanjolle Ana Maria Matute ka fituar cmimin Cervantes shperblimi me i larte letrar ne boten spanjisht-folese. Nga Express me 26 nentor 2010 ne ora 1200 Shkrimtarja 85 vjecare ka thene se ka qene 145e lumtur jashte mase146 pasi ka fituar cmimin spanjoll ne vlere prej 125 mije eurosh.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama