Rezultate te kerkimit per termin: +Concorde

Meta: total 62 / total_found 62 / time 0.000 / keyword[0] concorde / docs[0] 62 / hits[0] 83 /
No Pic available
  • 2019-03-23

Koleta dhe dashuritë e saj  

«Koleta dhe miket e saj» (Colette et lessiens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze DominiqueBona. Në fakt, Koleta ska reshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe çështë më interesantja, shumica femra, shk

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Marlen Dietrich, Norma dhe divani i Engjëllit blu
  • 2018-10-29

Marlen Dietrich, Norma dhe divani i Engjëllit blu

Po të lini bregun e Senës, dhe të ngjiteni sipër drejt AvenueMontaigne për të dalë në ChampsElysées apo Harkun e Triumfit, në nr. 12 të AvenueMontaigne, lart, në katin e sipërm, në ballkonin e gjelbëruar ishte apartamenti i dikurshëm i MarlenDitrish, ku ajo jetoi që nga mesi i vitev

No Pic available
  • 2018-09-14

Princi shqiptar Malik, një peshkatar perlash në periferinë parisiane 

Një Princ shqiptar në Paris? Kur dhe në çkohë? Vallë bëhet fjalë për Esat Pashë Toptanin që në selinë e tij «qeveritare» në Hôtel Continental, pranë Place de la Concorde të Parisit, i cili paraqitej kudo si Princ i Shqipërisë apo Alejandro Kastriota, ky pinjoll i një prej deg

No Pic available
  • 2018-08-07

Monet Sikstina e impresionizmit në muzeun e Orangerie-s në Paris

—— Ska pak kohë që është hapur në Orangerie ekspozita e paneleve të Claude Monet me nenyfaret e famshme të tij, të cilat i realizoi gjatë Luftës së Parë Botërore e më pas. Piktori avangardë André Masson në vitet 50 i kishte quajtur me të drejtë sikstina e impresionizmi

Festë dhe luftë në Francë. Dhunë, plaçkitje dhe 2 viktima (VIDEO)
  • 2018-07-16

Festë dhe luftë në Francë. Dhunë, plaçkitje dhe 2 viktima (VIDEO)

Një masakër e vërtetë mund të cilësohet ajo që ka ndodhur në Champs Elysées, rruga e famshme pariziane midis Place de la Concorde dhe Arc de Triomphe, ku fetsa për triumfin e Gjelave në finalen e Kupës së Botës pas 20 viteve është shoqëruar me incidente, plaçkitje dhe dhunë e për

Një guvernante në natën e fundit të Prustit
  • 2018-01-14

Një guvernante në natën e fundit të Prustit

(kronikë parisiane) Shkrimtarët e mëdhenj kanë patur gjithnjë një personazh të preferuar që kanë dashur gjithnjë ta kenë pranë tyre. Disa kishin gratë e tyre, të tjerë të dashura apo miq të vjetër, disa të tjerë, shërbyesit e tyre. I tillë ishte Prusti, i cili një pjesë të m