Rezultate te kerkimit per termin: +Cosenza

Meta: total 28 / total_found 28 / time 0.000 / keyword[0] cosenza / docs[0] 28 / hits[0] 31 /
Arrestime të gjera për kokainë në Itali, këta janë 8 shqiptarët e prangosur
  • 2017-03-14

Arrestime të gjera për kokainë në Itali, këta janë 8 shqiptarët e prangosur

Të paktën 18 persona, shumë prej të cilëve shqiptarë janë arrestuar nga policia e  Borgo Valsugana, Laives (BZ) dhe Torreglia (PD) të mbështetur edhe nga policia e Trentos dhe Cosenza-s. Operacioni i koduar Espresso, u zhvillua pas rreth 6 muajsh hetimeve, ndërsa janë sekuestruar më

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939
  • 2017-02-24

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Nga Aurenc Bebja, Francë Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin e tretë të saj (korrik shtator 1939), francezi, André Ravry, përmes një analize të hollësishme, na sjell detaje të shumta për shtypin shqi

No Pic available
  • 2016-08-09

Italia gjobit ata që zënë hapësirat në vijën e parë të plazhit

Italia ka vendosur të gjobisë të gjithë ata që zënë vendet e para në vijën e parë të bregut të detit. Masa vjen pasi fenomeni sipas autoriteve është shumë i përhapur dhe i padrejtë ndaj atyre që respektojnë rregullat. Në masë të madhe shumë njerëz lënë sendet e tyre gjatë

Frank Costello, kush ishte kryeministri i Cosa Nostra-s që inspiroi don Corleonen te Kumbari
  • 2016-07-19

Frank Costello, kush ishte kryeministri i Cosa Nostra-s që inspiroi don Corleonen te Kumbari

Frank Costello, pseudonim i Francesco Castiglia (Lauropoli, 26 janar 1891 Nju Jork, 18 shkurt 1973) ishte një mafioz italian, me nënshtetësi amerikane, i lidhur me Cosa Nostra-n në Shtete të Bashkuara. Costello është cilësuar si Kryeministër i Cosa Nostra-s nga media amerikane.  Francesc

1229 metra, pica më e gjatë në botë |FOTO
  • 2015-06-15

1229 metra, pica më e gjatë në botë |FOTO

Transmetuar më 15.06.2015 - 09:27 1 kilometër e 229 metër. Është kjo gjatësia e picës më të gjatë në botë, e realizuar në Rende, provincë e Cosenza në Itali. Pica gjigante fitoi titullin e rekordit botëro

Shfrytëzonin vajzat për prostitucion, shkatërrohet “biznesi” i familjes shqiptare
  • 2014-12-16

Shfrytëzonin vajzat për prostitucion, shkatërrohet “biznesi” i familjes shqiptare

Policia ka shkatërruar organizatën e krijuar nga shqiptarët për shfrytëzimin e vajzave të reja për prostitucion Një bandë shqiptarësh, të afërm mes tyre, që merreshin më shfrytëzimin vajzave të reja për prostituc

Ja kush po i "çmend" klubet italiane
  • 2014-08-12

Ja kush po i "çmend" klubet italiane

E quajnë "El Tano" dhe katër vjet më parë la Italinë për të shkuar bashkë me prindërit e tij në Amerikën e Jugut. Nga Fuscaldo, Cosenza, te Boca Juniors: ky është rrugëtimi i talentit Francesco Serafino, yllit të ri