Rezultate te kerkimit per termin: +Cuca

Meta: total 143 / total_found 143 / time 0.000 / keyword[0] cuca / docs[0] 143 / hits[0] 206 /
Papagjoni kujton interpretimin e Luan Qerimit tek Cuca e maleve
  • 2018-12-03

Papagjoni kujton interpretimin e Luan Qerimit tek Cuca e maleve

Kur e kam parë për herë të parë Luan Qerimin në skenën e Teatrit Popullor diku në një shfaqje, dhe më pastaj te Cuca e Maleve, 1967, në rolin e Palit, vëllait të Cucës, më befasoi, kështu shkruan kritiku i teatrit Josif Papagjoni, teksa kujton aktorin e njohur të skenës shqiptare.

Shuhet aktori i njohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare (Foto)
  • 2018-12-02

Shuhet aktori i njohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare (Foto)

Një nga aktorët më të njohur të para viteve 90, Luan Qerimi, u nda sot nga jeta në moshën 89-vjeçare. Aktori i mbi 70 roleve në teatër dhe kinematografi, prej vitesh ishte tërhequr nga jeta artistike, e megjithatë, në mendjen e dashamirësve të ekranit e skenës, kanë mbetur rolet e t

No Pic available
  • 2018-06-23

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe dramaturgu Loni Papa

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar Loni Papa. Ai ka lindur me datën 28 mars 1932 në Lushnje. Loni Papa është ishte dramaturg dhe autori i njohur i letërsisë shqiptare për fëmijë. Autor i më se 35 veprave letrare të botuara dhe laureat i Çm

No Pic available
  • 2018-06-23

Historia e dramës Cuca e Maleve shkruar nga Loni Papa

Një ndër dramat më të përfolura në historinë e komunizmit ka qenë Cuca e maleve e shkruar nga dramaturgu Loni Papa. Në qendër të dramës ishte lufta për arsimimin dhe emancipimin e gruas dhe të shoqërisë shqiptare ndaj forcave regresive dhe mentaliteteve të prapambetura në vitet e

Lamtumirë Mihal Luarasi! Ndahet nga jeta dramaturgu dhe regjisori i shquar
  • 2017-10-31

Lamtumirë Mihal Luarasi! Ndahet nga jeta dramaturgu dhe regjisori i shquar

Është ndarë nga jeta në moshën 88 vjeçare, regjisori i njohur Mihal Luarasi. Mësohet se Luarasi ka ndërruar jetë për shkaqe natyrale, ndërsa kohë më parë ai është dekoruar si Nderi i Kombit, Artist i Popullit dhe tituj të tjerë. Kush ishte Mihal Luarasi? Mihal Luarasi lindi më 1

Shuhet Mihal Luarasi, teatri humb regjisorin e madh
  • 2017-10-30

Shuhet Mihal Luarasi, teatri humb regjisorin e madh

Mihail Luarasi, një nga emrat e njohur të teatrit shqip ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 87 vjeçare. Një nga personazhet më të angazhuar për çështjet e teatrit, Luarasi do të kujtohet jo vetëm si regjisori por dhe si njeriu që arkivoi mendimin kritik mbi teatrin shqip. Ai lind

No Pic available
  • 2017-08-10

Mimika Luca, aktorja e karaktereve të heshtura

Me portretin ku reflektohet një qetësi e lehtë, Mimika Luca do të bëhej menjëherë një personazh i dashur për publikun, që kur u shfaq për herë të parë në ekran, në filmin Detyrë e posaçme. Ishte viti 1963, kur vajza nga Gjirokastra e cila kishte nisur ëndrrën e saj si balerinë d