Rezultate te kerkimit per termin: +Damask

Meta: total 1000 / total_found 1834 / time 0.001 / keyword[0] damask / docs[0] 1834 / hits[0] 2470 /
Raporti sekret: Sulmet e Izraelit mbi Siri rrezikuan dy avionë udhëtarësh
  • 2018-12-26

Raporti sekret: Sulmet e Izraelit mbi Siri rrezikuan dy avionë udhëtarësh

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka thënë se Izraeli ka kryer sulme ajrore mbi objektivat sirianë, në të njëjtën kohë kur dy avionë udhëtarësh po uleshin në Bejrut dhe Damask, duke vënë në rrezik serioz pasagjerët. Ushtria izraelite vuri dy avionë civilë në rrezik të menjëhershë

Turqia hedh poshtë akuzat e Sirisë për paktin rreth Idlibit
  • 2018-10-30

Turqia hedh poshtë akuzat e Sirisë për paktin rreth Idlibit

Turqia ka hedhur poshtë akuzat e Qeverisë Siriane të martën se nuk është duke kryer obligimet e parapara sipas marrëveshjes, e cila përcakton krijimin e zonave të demilitarizuara rreth rajonit Idlib që kontrollohet nga kryengritësit, transmeton Reuters. Pakti, i arritur në muajin shtator

Një dashuri e madhe për një botë të largët dhe të afërt shqiptare
  • 2018-10-18

Një dashuri e madhe për një botë të largët dhe të afërt shqiptare

Kur e kisha pyetur një ditë poeteshën Venus Khury-Ghata se kur kishte filluar të shkruante, ajo më tregoi një histori të dhimbshme, pasi ajo e adhuroi poezinë kur një nga vëllezërit e saj më të mëdhenj shkruante poezi. Dhe një ditë, ai ishte nisur drejt Francës që të bëhej i njoh

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale pas shtatë vitesh
  • 2018-09-17

Sirianët votojnë në zgjedhjet lokale pas shtatë vitesh

Sirianët që jetojnë në zona të kontrolluara nga qeveria, kanë hedhur votën e tyre të dielën në zgjedhjet e para lokale që nga viti 2011, kur shpërtheu kryengritja kundër udhëheqjes së presidentit Bashar al-Assad. Shtatë vjet nga votimet e fundit, konflikti ka lënë të vrarë 360.0

No Pic available
  • 2018-07-26

Regjisori italo-shqiptar Patrizio Ranieri Ciu në mbrojtje të Teatrit

Patrizio Ranieri Ciu, regjisor dhe aktor shqiptaro-italian i është bashkuar protestës kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, duke e quajtur atë një godinë historike. Përse një dinar i Kalifatit Omayyadi vlen sot 5 milion euro? Sepse u shtyp në Damask në vitin 723 pas Krishti

Ushtria siriane rikthen kontrollin e plotë të Damaskut
  • 2018-05-22

Ushtria siriane rikthen kontrollin e plotë të Damaskut

Ushtria e Sirisë tha se ka marrë kontrollin e plotë të të gjitha zonave përreth kryeqytetit Damask – për herë të parë në gjashtë vjet. “Damasku dhe rrethinat janë krejtësisht të sigurta”, tha zëdhënësi i ushtrisë, gjenerali Ali Mayhoub. Njoftimi u bë pasi trupat

Siri, ushtria izraelite godet dhjetëra objektiva ushtarake iraniane
  • 2018-05-10

Siri, ushtria izraelite godet dhjetëra objektiva ushtarake iraniane

Ushtria izraelite ka njoftuar se ka goditur me dhjetëra objektiva ushtarake iraniane në Siri gjatë natës. Shpërthime dhe goditje të artilerisë anti-ajrore janë dëgjuar gjatë natës në Damask. Sipas agjencisë së shtypit siriane Sana, mbrojtja anti-ajrore lokale është përgjigjur menjë