Rezultate te kerkimit per termin: +Danubit

Total: 266
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:23.819Z

Çahet ura e Danubit, bllokohet qarkullimi mes Bullgarisë dhe Rumanisë

SOFJE- Qarkullimi i automjeteve të rënda mes Bullgarisë dhe Rumanisë ka qenë i bllokuar sot si pasojë e një çarjeje të urës së Danubit që lidh dy vendet mes Roussesë (Bullgari) dhe Georgiusë (Rumani), nëpërmjet Danubit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:42.488Z

Përmbytjet, Hungaria në gjendje të jashtëzakonshme prej Danubit

Hungari- Hungarezët janë paralajmëruar për t’u përgatitur për përmbytjet më të keqia të vendit të tyre që s’kanë ndodhur kurrë më parë, teksa lumi Danub është gati arritjes së nivele rekord këtë fundjavë. “Ne po përballemi me përmbytjet më të keqia të të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.638Z

Ndotja e Danubit kercenon ekosistemin

Hungaria ne gjendje emergjence. Balta ka demtuar njerez e toka Pas carjes se nje dige ne nje fabrike alumini ne Hungari ne zonen perreth u derdh nje sasi e madhe balte e kuqe helmuese. Tani ekziston frika e ndotjes se Danubit lumit te dyte me te gjate ne Europe. Tri ore iu desh te priste nje pension

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:59.529Z

‘Piratët’ e Danubit

Në pjesën rumune të Lumit Danub mund të shihen çdo ditë anije transportuese, me xehe dhe thëngjill, të cilat ngarkohen dhe shkarkohen. Kjo ndodh pasi Danubi është një nga rrugët kryesore të transportit ujor në Evropë. Por, më 4 janar, një konvoj anijesh nga Ukraina u sulmua. Pronari

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.171Z

Takimi i Bukureshtit per strategjine e BE-se per rajonin

Delegacione te 22 vendeve perfshire 14 nga rajoni i Danubit si dhe Presidenti i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barroso u mblodhen sot ne kryeqtetin rumun Bukuresht per bisedime rreth strategjise se Bashkimit Evropian per rajonin. Takimi i nivelit te larte i Danubit kryesohet kete vit nga kryeminis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.851Z

Derdhjet toksike te Hungarise mberrijne ne Danub

Derdhjet toksike qe shperthyen nga nje depozite ne Hungarine perendimore kane mberritur ne Danub dhe ekspertet thone se ne lumin e dyte me te madh te Evropes po shfaqen peshq te ngordhur. Zyrtari hungarez qe merret me manaxhimin e katastrofave Tibor Dobson tha sot se ka patur njoftime per peshq te n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.853Z

Hungari llumi toksikSerbia Ska ndotjene lumin Danub

BEOGRAD- Autioritetet ne Serbi kane deklaruar sot se per tani nuk ka asnje ndotje ne ujrat e Danubit si pasoje e katastrofes ekologjike qe ndodhi pak dite me pare ne Hungari me daljen e nje llumi toksik nga nje impiant i prodhimit te aluminit. Zv drejtori i Institutit kombetar te Hidrometeorologjis

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama