Rezultate te kerkimit per termin: +Davosit

Meta: total 267 / total_found 267 / time 0.000 / keyword[0] davosit / docs[0] 267 / hits[0] 377 /
No Pic available
  • 2017-04-17

Një portret për sulltan Erdoganin/ Dribluesi që përmbysi elitën e turqve të bardhë

Sulltan apo shërbëtor i popullit? Me këtë pyetje The Economist nisi eksplorimin e informacioneve që fshihen pas perdes konfuze për udhëheqësin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i cili nuk është një person që mund të lexohet lehtësisht. Inteligjent dhe i paparashikueshëm, protagonisti i

No Pic available
  • 2017-01-19

Përfaqësuesja e BE kërkon ulje të tensionit Prishtinë-Beograd

 Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikat e jashtme, Federika Mogherini, i ka kërkuar kryeministrit serb, Alexandar Vuçiç, që të ulen tensionet në marrëdhënien mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një takim emergjent të zhvilluar në samitin ekonomik të Davosit, palët kanë gjetur

No Pic available
  • 2017-01-18

Vuçiç i ankohet Biden për Ambasadën: Me trenin provokoi Prishtina

Në Samitin Ekonomik të Davosit, Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, është takuar me zv/Presidentin amerikan, Joe Biden, të cilit i ka deklaruar se nuk ishte Beogradi, por Prishtina ajo që provokoi në çështjen e shumëpërfolur të trenit që u bllokua në veri të Kosovës. Në një int

No Pic available
  • 2017-01-18

ANALIZA/ Bushati: Rama punoi për të pasuruar më shumë të pasurit

Edhe një premtim i pambajtur i Ramës Nga Andi Bushati Hapja këtë të hënë e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, ku mblidhen, padronët, bankierët dhe përfaqësuesit politikë nga mbarë bota, shërbeu për ti komunikuar rruzullit një lajm të frikshëm: sot 8 njerëzit më të pasur të bo

No Pic available
  • 2017-01-17

Andi Bushati: Rama nuk ka punuar për të rilindur Shqipërinë

Në një shkrim me titull ” Edhe një premtim i pambajtur i Ramës” analisti Andi Bushati shkruan se “Kryeministri shqiptar është shndërruar në një politikan të kapur nga më të pasurit e këtij vendi” “Kush e mban mend fushatën e vitit 2013, nuk e ka të vësh

Trump, presidenti më pak popullor i zgjedhur: Gënjeshtra!
  • 2017-01-17

Trump, presidenti më pak popullor i zgjedhur: Gënjeshtra!

Donald Trump po përgatitet të bëjë betimin si presidenti më pak popullor i zgjedhur i historisë së 40 viteve të fundit në SHBA. Kështu del nga një sondazh i Washington Post/Abc. Vlerësimi për të nuk shkon më shumë se 40%: para betimit, popullariteti i Barack Obamës ishte 79%, ai i G

Inovacioni, sfida e sotme dhe e nesërme
  • 2016-05-02

Inovacioni, sfida e sotme dhe e nesërme

Nga Milena Harito* Jam e kënaqur që dëgjoj që UET ka ndikuar në programin e zhvillimit të një Shqipërie inovative. Në fakt nuk është se kemi ndonjë zgjidhje tjetër veçse të inovojmë. Shqipëria, për një kohë të gjatë, për arsye historike, ka trashëguar një prapambetje në sh