Rezultate te kerkimit per termin: +Daytonit

Total: 80
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.471Z

Mesiq: Të ndryshohet Marrëveshja e Daytonit

Ish-presidenti kroat, Stjepan Mesiq ka deklaruar se është duke përcjellë me shqetësim ngjarjet e ditëve të fundit në Bosnjë. Ai ka thënë se e kupton zemërimin e qytetarëve, por ka shtuar se me dhunë nuk mund të ndryshohet asg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:15.477Z

20 vjet nga Marrëveshja e Daytonit, ka humbur dokumenti

Lufta në Bosnje-Hercegovinë (BH) përfundoi me nënshkrimin e Marrëveshjes paqësore të Daytonit, më 21 nëntor të vitit 1995. Marrëveshja u nënshkrua nga presidentët e atëhershëm të BH-së, të Kroacisë dhe Ser

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.650Z

Vetem te huajt besojne se Bosnja ekziston

Kryeministri i Republika Srpska RS Milorad Dodik vleresoi ne Banjalluke se Bosnje e Hercegovina si shtet ekziston vetem ne mendjen e te huajve. Dodik deklaroi keshtu me rastin pjesemarrjes se kryesuesit te Kryesise se BeH Haris Silajdzic ne seancen e Asamblese se Pergjithshme te OKB qe kete jave p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.728Z

SHBA sanksione ndaj udhëheqësit serb të Bosnjes

Departamenti amerikan i Thesarit vendosi sanksione financiare ndaj udhëheqësit nacionalist të serbëve të Bosnjes Milorad Dodik, për shkak të rolit të tij aktiv, për të penguar marrëveshjet e ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, që i dhanë fund luftës së Bosnjes në vitin 1995. Sa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.811Z

Tadic Serbia mbeshtet Daytonin

Serbia mbetet e perkushtuar ndaj Marreveshjes se Daytonit porositi te marten presidenti serb Boris Tadic. Sipas tij Serbia do te vazhdoje te mbroje dhe respektoje te drejtat e serbeve dhe te popujve te tjere te Ballkanit Perendimor sikurse edhe integritetin dhe teresine territoriale te secilit sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:10.500Z

Kosova, punë e kryer

Pavarësia e Kosovës është realitet të cilin Kroacia e ka njohur, ka deklaruar Presidenti kroat, Ivo Josipovic, në një intervistë për gazetën ruse “Izvestija”. “Por, Serbia ka një pikëvështrim tjetër rreth kësaj çështjeje”, ka shtuar ai. Por, Josipovic situatën në rajon

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.927Z

"Bosnja gjithnje ka qene jo stabel"

Ish i derguari amerikan per Ballkanin, Richard Holbrooke ka deklaruar se Bosnja, per shkak te perberjes se saj etnike, vendndodhjes dhe historise, gjithmone ka qene element jo stabel ne rajon. "Nuk mendoj se Bosnja mund te injorohet dhe mendoj se bashkesia nderkombetare, me gjithe prioritetet tjera

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama