Rezultate te kerkimit per termin: +De +Gasperin

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] gasperin / docs[0] 13 / hits[0] 16 /
No Pic available
  • 2013-10-01

Nuk ka hitlerizėm tė keq dhe enverizėm tė mirė

01-10-2013 / Nga Kostaq Xoxa Historia e pėrdhunuar ėshtė dėshmi fatkeqėsish kombėtare. Grekėt kanė pas vuajtur nga  majtizmi i skajshėm e terrorist, nėn etiketimin e “17 nėntorit tė kuq”, ndėrsa tani po gjejn

No Pic available
  • 2013-08-01

Oratorë të diktaturës dhe ata të demokracisë

01-08-2013 / Nga Kostaq Xoxa Nga sa di, nuk është një temë e trajtuar më vete. Por  ka interes të një natyre të veçantë vetëm për vendin tonë, i cili ka tipare që nuk gjenden në vendet e komunitetit europian, por

Europa – destinacioni Final për Shqipërinë dhe shqiptarët
  • 2012-05-10

Europa – destinacioni Final për Shqipërinë dhe shqiptarët

10-05-2012 / Nga Gerti Bogdani* 22 vjet më parë, ajo që qytetarët e Tiranës dhe të gjithë Shqipërisë kanë ëndërruar dhe dëshiruar në rrugët dhe sheshet e të gjithë Shqipërisë, ishte një Shqip&eu

No Pic available
  • 2011-10-16

Bashkimi Europian në kërkim të “vendeve” të De Gasperit

16-10-2011 / Nga Maria Romana De Gasperi* “Marka e trashëgimisë kulturore europiane” është nisma e re, e cila do të jetë objekt vendimi i Parlamentit Europian, në të cilën ajo fut njerëzit dhe vendet që festojnë dhe simbol

No Pic available
  • 2010-09-22

Nje liber qe zevendeson nje permendore

22-09-2010 / Nga Kostaq Xoxa 16 shtatori sapo ka kaluar. Na kujton Pezen dhe thiken prapa shpine. Na sjell ne kujtese mizorine e ngritur ne piedestal. Na perkujton tradhtine kombetare te Enver Hoxhes te atij personi qe u be diktatori i Shqiperise komuniste duke u kacavjerre si kulpera perreth

No Pic available
  • 2009-12-22

E majta e skajshme, fatkeqësi për prosperitetin e vendit

Popullariteti i Pertinit - Ishte ndër luftëtarët më me prestigj kundër fashizmit, në anën e majtë të rreshtimit partiak. Mund të përmendnim Alçide De Gasperin, shtetarin nga më të mëdhenjtë e pasluftës, katolik i bindur në luftën antifashiste, i djathtë i përkorë, nacionalizmi

No Pic available
  • 2009-10-28

Trimëria false e Edvinit

Duket se E. Rama është në vështirësi ligjore që ai mendon t’i përballojë me një të folur tepër agresiv e retorik, në të cilin mungojnë arsyetimet për të përligjur qëndrimin e tij, pas shkeljes së nenit 28 të statusit të PS-së, për dorëheqjen e kryetarit të partisë, n