Rezultate te kerkimit per termin: +Decentralizim

Meta: total 455 / total_found 455 / time 0.000 / keyword[0] decentralizim / docs[0] 455 / hits[0] 570 /
Macron kërkon të zbutë jelekverdhët me një debat kombëtar!
  • 2019-01-13

Macron kërkon të zbutë jelekverdhët me një debat kombëtar!

“Transformimi i zemërimit të shndërrohet në një zgjidhje”. Kjo është fraza kryesore e “letrës drejtuar francezëve” nga Emmanuel Macron, dokumenti i pritur që duhet të jetë baza për kapërcimin e krizës sociale dhe duke nisur nga e marta, “debatin e madh ko

Teatri, artistët refuzojnë prishjen e ndërtesës dhe ofrojnë dy zgjidhje
  • 2018-03-08

Teatri, artistët refuzojnë prishjen e ndërtesës dhe ofrojnë dy zgjidhje

Ka kaluar një muaj që kur Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Teatrit thirri një mbledhje të hapur për të diskutuar ndryshimet e propozuara nga Ministria e Kulturës, në ligjin Për Artin dhe Kulturën dhe Transparencën për ndërtimin e TK. Kur Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Teat

No Pic available
  • 2017-08-02

ZGJIDHJA: Propozimi i Bashës për 100 bashki për interesa elektorale

Partia Zgjidhja e konsideron reformën territoriale një nga të paktat trashëgimi pozitive të qeverisjes së 4 viteve të kaluara. Duke reaguar për deklaratën e liderit të opozitës, kjo parti thekson se propozimi për ta çuar në 100 numrin e bashkive është i pabazë. Reagimi: Bashkitë ja

No Pic available
  • 2017-03-31

Marrëdhëniet publike në Shqipëri, një tablo dështimesh historike

Nga Erion Muça Para viteve ’90, marrëdhëniet publike (PR-i) ishte barazuar me propagandën dhe ngulitjen nëpërmjet saj me detyrim të çdo fjale që transmetohej nga byroja politike ishte ligjërisht detyrim. Pas viteve ’90 bashkë me zhvillimet e vrullshme demokratike PR-i apo rën

Gjashtë padrejtësi themelore në planin e Ahtisaarit
  • 2017-02-13

Gjashtë padrejtësi themelore në planin e Ahtisaarit

Albin Kurti Në të gjitha vitet e pasluftës thoshin “pavarësia në fund të vitit”, dhe për çdo fundvit thoshin “pavarësia në vitin e ardhshëm”. Nëntë vite rresht ishte kështu, që nga viti 1999 deri në vitin 2008. U krijua një fiksim me pavarësinë si fjal

No Pic available
  • 2017-02-01

Qendër e re për autikët në Kukës, fëmijë edhe nga Kosova

Në qytetin e Kukësit, ka përfunduar rikonstruksioni  i Qendrës Sociale, institucioni që do i vijë në ndihmë edhe fëmijëve autikë. Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) dhe Fondacioni “Fëmijët Shqiptare” garantuan mbështetjen e për mobilimin dhe pajisje

Qeveria financon planet vendore për 7 bashki, Gjermeni: 129.8 mln lekë investime
  • 2017-01-19

Qeveria financon planet vendore për 7 bashki, Gjermeni: 129.8 mln lekë investime

Ministrja e Zhvillimit Urban, Eglantina Gjermeni gjatë një takimi informues i bëri me dije kryetarëve të këtyre bashkive se, së shpejti do të nënshkruhet marrëveshja mes MZHU (AKTP), bashkive dhe studiove që do të punojnë për hartimin e planeve. Për vitin 2017 kemi planifikuar 129.8 m