Rezultate te kerkimit per termin: +Denmark

Meta: total 31 / total_found 31 / time 0.000 / keyword[0] denmark / docs[0] 31 / hits[0] 43 /
Luftë për të ndarë Turqinë? Shpërthen rrjeti pas hartës së Pompeo (FOTO)
  • 2019-02-07

Luftë për të ndarë Turqinë? Shpërthen rrjeti pas hartës së Pompeo (FOTO)

Mike Pompeo e ka parë veten në vështirësi të madhe teksa është kritikuar në rrjet nga turqit e irituar, pasi më parë Sekretari amerikan i Shtetit kishte postuar një GIF të një harte, që për shkaqe misterioze e tregonte shtetin e Turqisë të ndarë në dy pjesë. Pompeo donte të për

No Pic available
  • 2017-05-30

Tabela/ Shtetet më të pasura dhe më të varfra dhe ku renditet Shqipëria

A e dini cilat janë shtetet më të pasura dhe më të varfra, ku paraja ka më shumë vlerë, dhe ku renditet Shqipëria? Për të renditur vendet më të pasura dhe më të varfra për 2016-n, Global Finance ka marrë në konsideratë Prodhimin e Brendshëm Bruto për frymë, i rregulluar me fuqi

Harta e remitancave: Greqia e Italia, në krye të shteteve nga dërgohen më shumë para në Shqipëri
  • 2017-03-10

Harta e remitancave: Greqia e Italia, në krye të shteteve nga dërgohen më shumë para në Shqipëri

Greqia dhe Italia janë tradicionalisht dy shtetet, nga të cilët emigrantët dërgojnë më shumë para drejt Shqipërisë, por a e dini sa para dërgojnë dhe cilat janë vendet e tjera që sjellin para drejt vendit tonë. Instituti ndërkombëtar kërkimor Pew Research ka publikuar hartën e

No Pic available
  • 2017-03-09

Shqipëria me rënien më të madhe të lindshmërisë në Europë

Shqipëria ka parë rënien më të madhe të lindshmërisë në rang europian në dy dekadat e fundit, sipas një përllogaritje që publikoi së fundmi Eurostat. Indeksi i fertilitetit (numri i lindjeve për një grua) nga 2.3 që ishte në vitin 2011, në fund të vitit 2015 ishte vetëm  1.67.

Studentja që lufton xhihadistët e ISIS: Vriten lehtësisht!
  • 2016-05-27

Studentja që lufton xhihadistët e ISIS: Vriten lehtësisht!

Një vajzë e re, e cila braktisi studimet dhe udhëtoi drejt Sirisë për të luftuar xhihadistët e Shtetit Islamik, tha se ata vriten lehtësisht. Joanna Plaani, 22 vjeç, la studimet për shkenca politike dhe u bë luftëtare kurde në një rajon të shkatërruar nga luftimet. Pas një vi

No Pic available
  • 2016-03-11

Ja cilat janë 200 universitetet më të mira në Europë për vitin 2016

Mbretëria e Bashkuar kryeson listën e 200 universiteteve më të mira në Europë, duke zënë çerekun e renditjes me plot 46 universitete. Universitetet e Oxford, Cambrigde dhe Imperial College London kanë marrë pikët më të larta si institucionet më të mira të arsimit në kontinent të b

The Guardian përfshin Tiranën mes qyteteve shumëngjyrëshe të botës
  • 2016-01-19

The Guardian përfshin Tiranën mes qyteteve shumëngjyrëshe të botës

Nga pikturimi artistik i Valparaiso te qyteti blu i Jodhpurit, gazeta britanike The Guardian ka hedhur një vështrim te lagjet dhe panoramat qytetase që janë shndërruar nga bojërat me ngjyra të shumta. Në këto foto, gazeta prestigjoze ka përfshirë edhe Tiranën, kryeqytetin e Shqipërisë.