Rezultate te kerkimit per termin: +Departamentin +Amerikan

Meta: total 1000 / total_found 2081 / time 0.004 / keyword[0] departamentin / docs[0] 4994 / hits[0] 6257 / keyword[1] amerikan / docs[1] 88546 / hits[1] 158312 /
No Pic available
  • 2019-04-06

Ndërkombëtarët me sytë nga opozita e re, zyrtari i DASH takon Rudina Hajdarin

Me shumë gjasë ajo do të zgjidhet kryetare e Grupit Parlamentar të PD-së në Parlament, dhe emri i proklamohet në parim si kryetarja e opozitës së re. Po flasim për Rudina Hajdarin, e cila me një vendim po aq ekstrem sa ai i Lulzim Bashës për të djegur mandatet e deputetëve të tij, e

Top Story, gazetarët e Mother Jones: PD të japë shpjegime për pagesat te Biniatta Trade
  • 2019-03-27

Top Story, gazetarët e Mother Jones: PD të japë shpjegime për pagesat te Biniatta Trade

Lulzim Basha deklaroi se nuk kishte asnjë lidhje me kompaninë Biniatta Trade dhe se i kishte paguar kompanisë së Muzin vetëm 25 mijë dollarë. Madje kryedemokrati, në një intervistë për Opinion pak ditë pasi kishte shpërthyer skandali, tha se nuk e njihte Binniata Trade. Por dokumente

SHIJAKUN APO LONDRËN?
  • 2019-02-26

SHIJAKUN APO LONDRËN?

Nga Mentor NAZARKO Vendimi i fundit i opozitës për të dorëzuar mandatet parlamentare ka krijuar dilema të shumta. Ndalemi në dy prej tyre. Dilema e parë në planin e brendshëm: Sa të fuqishme, ndikuese dhe vendimtare janë masa të tilla si ajo e dorëzimit të mandateve? Dilema e dytë: Me

SHBA tërhiqet nga traktati kundër armëve bërthamore
  • 2019-02-01

SHBA tërhiqet nga traktati kundër armëve bërthamore

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, njoftoi tërheqjen e SHBA nga inflacioni historik mbi traktatin e armëve bërthamore të nënshkruar nga Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbaçov në vitin 1987. “Rusia ka për shumë vite shkelje të traktatit dhe nuk ka treguar ndonjë angazhim serioz n

E lodh detyra, dorëhiqet ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për Evropën
  • 2019-01-22

E lodh detyra, dorëhiqet ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit për Evropën

Ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA-ve, për Çështjet e Europës dhe Euroazisë, Wes Mitchell ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij në Departamentin e Shtetit. Ai pritet të largohet përfundimisht nga detyra muajin e ardhshëm, sipas letrës së dorëheqjes që diplomati i nivelit të lartë

Dëbimi i ambasadorit iranian, Netanjahu: Mesazh i qartë për radikalët
  • 2018-12-21

Dëbimi i ambasadorit iranian, Netanjahu: Mesazh i qartë për radikalët

Pas SHBA-ve, edhe Izraeli ka përshëndetur vendimin e dëbimit të dy diplomatëve iranian nga Shqipëria, mes të cilëve edhe ambasadorin e këtij shteti, Gholamhossein Mohammadnia, pas dyshimeve se do sulmonin kombëtaren izraelite gjatë ndeshjes së futbollit me Shqipërinë në Shkodër. Në

No Pic available
  • 2018-12-19

SHBA fillon tërheqjen e trupave nga Siria

Shtëpia e Bardhë njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara kanë nisur tërheqjen e trupave nga Siria, pak pasi Presidenti amerikan Donald Trump shkroi në Twitter se SHBA ka mundur grupin terrorist të Shtetit Islamik që ndodhej atje. “Kemi filluar ti kthejmë trupat në shtëpi ndërs