Rezultate te kerkimit per termin: +Departamentit +Amerikan

Meta: total 1000 / total_found 5536 / time 0.006 / keyword[0] departamentit / docs[0] 13104 / hits[0] 16554 / keyword[1] amerikan / docs[1] 85568 / hits[1] 153237 /
Sanksionet, Rusia anulon takimin me diplomatët e SHBA-së
  • 2017-06-21

Sanksionet, Rusia anulon takimin me diplomatët e SHBA-së

Kremlini ka analuar një takim në mes të nënsekretarit të SHBA-së, Thomas Shannon dhe zëvendësministrit të Jashtëm rus, Sergei Ryabkov. Ministria e Jashtme Ruse ka cituar Ryabkov të ketë thënë, se anulimi i takimit ka qenë përgjigje ndaj sanksioneve të reja për Rusinë nga Uashingto

No Pic available
  • 2017-06-18

Trump, i revoltuar që është objekt i procesit hetimor

Megjithë këshillat e vazhdueshme të stafit të Shtëpisë së Bardhë, Presidenti Donald Trump vazhdoi të komentojë rreth procesit hetimor për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane. Pasi Zv/Prokurori i Përgjithshëm Rod Rosenstein shprehu shqetësimin për raportimet e nxjerra në media,

No Pic available
  • 2017-06-15

Roli amerikan, i nevojshëm për zmbrapsjen e ndikimit rus në Ballkan

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha të mërkurën se Ballkani Perëndimor përballet me sfidat më serioze që nga viti 1990. Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee foli në një seancë për rajonin në Senat, ku senatorë dhe ekspertë bënë thirrje pë

No Pic available
  • 2017-06-15

Zyrtari i lartë amerikan vlerëson përparimin e reformës në drejtësi

Zëvendës/ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hot Brian Yee, i sheh me nota pozitive zhvillimet politike në disa vende të Ballkanit, në sajë të mbështetjes amerikane. Zyrtari i Departamentit të Shtetit, përmendi disa përparime të rëndësishme, përfshirë zbatimin e reformës në drej

Zyrtari i DASH: Korrupsioni rrezikon demokracinë në Ballkan
  • 2017-06-15

Zyrtari i DASH: Korrupsioni rrezikon demokracinë në Ballkan

Zv/ndihmes Sekretari i SHBA, Hoyt Brian Yee, duke folur gjate nje konference te perbashket shtypi me Ministrin e Jashtem Ditmir Bushati. Brian Yee ndodhet per nje vizite zyrtare ne Tirane. Zv/sekretari amerikan i shtetit Hoyt Brian Yee, ndërmjetësi për zgjidhjen e ngërçit politik në vendin ton

No Pic available
  • 2017-06-12

SHBA: Nuk mund të konfirmojmë vrasjen e al-Bagdadit

Zyrtarë ushtarakë amerikanë thonë se nuk kanë informata për të konfirmuar apo përgënjeshtruar njoftimet se është vrarë nga një goditje ajrore udhëheqësi i ISIS, Abu Bakr al-Bagdadi. Ekspertë të pavarur kanë vënë në pikëpyetje njoftimet që janë përhapur me shpejtësi lidhur m

No Pic available
  • 2017-06-01

Brukseli mirëpret zgjedhjen e qeverisë së re në Maqedoni

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, dhe komisionari i BE-së për zgjerim, Johannes Hahn, kanë përshëndetur zgjedhjen e Qeverisë së re të Maqedonisë. BE është e gatshme të mbështesë punën e Qeverisë, si dhe të opozitës, në mënyrë që të zba