Rezultate te kerkimit per termin: +Detin +Kaspik

Meta: total 191 / total_found 191 / time 0.000 / keyword[0] detin / docs[0] 7154 / hits[0] 9074 / keyword[1] kaspik / docs[1] 532 / hits[1] 688 /
No Pic available
  • 2019-01-06

Irani dhe Rusia planifikojnë stërvitje të përbashkëta detare në Kaspik

Rusia dhe Irani po planifikojnë stërvitje të përbashkëta detare në Detin Kaspik në një të ardhme të afërt, ka thënë një zyrtar iranian. Agjencia e lajmeve Mehr ka cituar admiralin Hossein Khazadi të ketë thënë se dy shtetet po planifikojnë stërvitje taktike, të shpëtimit dhe an

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Në Baltik kokë më kokë, Rusia i përgjigjet stërvitjes ushtarake të NATO-s (Foto)
  • 2018-11-01

Në Baltik kokë më kokë, Rusia i përgjigjet stërvitjes ushtarake të NATO-s (Foto)

Trident Juncture është stërvitja më e madhe në historinë e NATO-së që do kryhet në detin Baltik, shumë pranë Rusisë dhe Moska zyrtare duket se ka gati planin për tiu kundëpërgjigjur Perëndimit me të njëjtën monedhë. Një luftë gjithëpërfshirëse mund të shpërthejë, pasi Th

No Pic available
  • 2018-07-20

Raketat hipersonike, Rusia ka frikë nga spiunët e Perëndimit

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) ka bastisur një strukturë kërkimore hapësinore pas një zbulimi të dyshuar të sekreteve të raketave hipersonike nga spiunët perëndimorë. Agjencia shtetërore e hapësirës Roskosmos tha se stafi i sigurisë bashkëpunonte me zyrtarët e FSB-së

Vikingët, misteret e popullit flokëverdhë që dominuan Europën
  • 2017-11-13

Vikingët, misteret e popullit flokëverdhë që dominuan Europën

Për disa shekuj, vikingët ishin superfuqia dominuese në pjesën më të madhe të Europës. Shumë shpejt, ata u shfaqën rrufeshëm me barkat e anijet e tyre të shpejta, duke sulmuar, duke vjedhur e duke plaçkitur, duke vrarë e duke bërë masakra dhe më pas u zhdukën për tu shfaqur në n

No Pic available
  • 2017-10-03

Myftaraj: TAP, skemë gjigande e pastrimit të parave, do shkojë për skrap

Gazsjëllësi TAP ishte në qendër të emisioni të sotëm  Ju flet Moska të Kastriot Myftarajt. (3 tetor) Sipas Myftarajt  ky projekt është një skemë gjigande e pastrimit të parave, duke argumentuar  se TAP nuk do të funksionojë dhe si i tillë do të shkojë për skrap

Të jetosh në tokën e zjarrit të përjetshëm!
  • 2017-07-09

Të jetosh në tokën e zjarrit të përjetshëm!

Në zemrën historike të Bakut, kryeqyteti i Azerbajxhanit, një grua azere gatuan në një furrë të rrumbullakët. Buka e sapo gatuar përzihet me qebapët apo mishin e pjekur në të njëjtin moment. Ushqimi jashtë është diçka rutinë lagjen Icheri Sheher të Bakut. Por, ndërkohë një fen