Rezultate te kerkimit per termin: +Detit +Kaspik

Meta: total 219 / total_found 219 / time 0.000 / keyword[0] detit / docs[0] 14916 / hits[0] 21377 / keyword[1] kaspik / docs[1] 532 / hits[1] 688 /
Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Në Baltik kokë më kokë, Rusia i përgjigjet stërvitjes ushtarake të NATO-s (Foto)
  • 2018-11-01

Në Baltik kokë më kokë, Rusia i përgjigjet stërvitjes ushtarake të NATO-s (Foto)

Trident Juncture është stërvitja më e madhe në historinë e NATO-së që do kryhet në detin Baltik, shumë pranë Rusisë dhe Moska zyrtare duket se ka gati planin për tiu kundëpërgjigjur Perëndimit me të njëjtën monedhë. Një luftë gjithëpërfshirëse mund të shpërthejë, pasi Th

Rusia tregon dhëmbët, nxjerr arsenalin e rëndë në Ditën e Marinës (Video)
  • 2018-07-29

Rusia tregon dhëmbët, nxjerr arsenalin e rëndë në Ditën e Marinës (Video)

Mbi 40 anije luftarake dhe më shumë se 4.000 marinarë morën pjesë në një paradë spektakolare, të organizuar për të kremtuar Ditën e Marinës në Shën Petersburg të Rusisë. Në ceremoni mori pjesë edhe presidenti Vladimir Putin, si për të treguar forcën e shtetit që ai drejton. Ev

Rumania dhe Hungaria grinden për gazin e Detit të Zi
  • 2018-07-18

Rumania dhe Hungaria grinden për gazin e Detit të Zi

Në Evropën qendrore dhe juglindore është duke u zhvilluar një luftë ekonomike për shuma miliardash. Kemi të bëjmë me shumë gaz nga Deti i Zi – dhe varësinë nga furnizimet me gaz prej Rusisë. Në pjesën rumume të Detit të Zi janë zbuluar vitet e fundit burime gjigande gazi nat

Vikingët, misteret e popullit flokëverdhë që dominuan Europën
  • 2017-11-13

Vikingët, misteret e popullit flokëverdhë që dominuan Europën

Për disa shekuj, vikingët ishin superfuqia dominuese në pjesën më të madhe të Europës. Shumë shpejt, ata u shfaqën rrufeshëm me barkat e anijet e tyre të shpejta, duke sulmuar, duke vjedhur e duke plaçkitur, duke vrarë e duke bërë masakra dhe më pas u zhdukën për tu shfaqur në n

Gjurmë të poezisë indoeuropiane në emra ilirë
  • 2016-09-03

Gjurmë të poezisë indoeuropiane në emra ilirë

Dr. Nelson R. Çabej Ilirët janë një nga popujt indoeuropianë të Europës që në lashtësi zinin tërë Ballkanin perëndimor, nga lumi Sava e Danub në veri, deri në gjirin e Artës në jug, duke pasur si kufi natyror në lindje lumenjtë Morava dhe Vardar. Idoeuropianët ishin një popull i

INTERVISTA/ SMS-të e Ambasadës së SHBA, Pollo: Nuk jemi terroristë
  • 2016-08-03

INTERVISTA/ SMS-të e Ambasadës së SHBA, Pollo: Nuk jemi terroristë

Ish-ministri i Inovacionit dhe deputeti demokrat, Genc Pollo, vlerëson aftësinë negociuese të kreut të opozitës, Lulzim Basha, për Reformën në Drejtësi. Në një intervistë për "Panorama", Pollo sqaron edhe rolin e ndërkombëtarëve në proces dhe mesazhet e përcjella nga Ambasada e S