Rezultate te kerkimit per termin: +Detit

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:11.444Z

Gjeli i detit

Nuk ka, ndoshta, ushqim tjetër me imazh kaq festiv sa gjeli i detit. Muaji dhjetor është muaji ku të gjithë ne përgatitemi për gatimin e gjelit të detit. Por, mishi i gjelit të detit nuk duhet të përdoret vetëm si ushqim i festës së Vitit të Ri, por edhe në menunë tonë të zakonshm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.616Z

Kushtuar detit...

Sfida ndaj artit të rrugës, komercialitetit që gjithnjë e më shumë po zbeh vlerat artistike ka marrë jetë me çeljen e një ekspozite pikture në Durrës, në një nga zonat bregdetare më të frekuentuara gjatë sezonit turistik. Me pjesëmarrjen e piktorëve të mëdhenj si Omer Kaleshi, P

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:22.136Z

Australi: Zbulohet kandili gjigant i detit

Shkencëtarët në Australi po punojnë për të klasifikuar një specie të re të kandilit të detit, i cili është gjigant në krahasim me kandilat e zakonshëm dhe që doli i ngordhur në një plazh në Tasmani. Familja zbuloi kandilin me diametër 1.5 metra muajin e kaluar. Një eksperte tha s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.432Z

Tri receta për gjelin e detit

Gjeli i detit historikisht është “i dënuar me vdekje” për ditët festive, për Krishtlindje dhe veçanërisht në natën e ndërrimit të viteve. Ai pothuajse jeton vetëm 364-365 ditë, ushqehet mirë sikur të ishte “pasha” dhe me therjen, e më pas gatimin, është i destinuar të jet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:57.019Z

Uji i detit ilac per stomakun

pNje gllenke uje deti - e marre nga nje thellesi prej 200 metra - mund tju ndihmoje per tejkalimin e dhimbjes se tretjes dhe reduktoje rrezikun nga kanceri dhe ulcera ne stomakp pNe nje test te ri shkencetaret u kerkojne pacienteve te konsumojne uje nga thellesia e detit me idene se ndihmon per te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.534Z

Familjarët, homazhe në breg të detit

Shuhen shpresat për gjetjen e trupit të 20-vjeçarit Ernest Allanjaku, i cili u zhduk të dielën në detin e Semanit, pas një furtune. Palombarët kanë ndërprerë kërkimet në thellësi të detit, në orët e vona të mbrëmjes të së martës dhe tashmë do të kërkohet vetëm me varka. Ndo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:51.324Z

Panairi i Gjelave te Detit

Edhe këtë viti, panairi tradicional i gjelave të detit në Peqin nuk ka munguar. Në të kanë marrë pjesë rreth 20 fermerë që merren me mbarështrimin e shpendit që përdoret në tavolinat shqiptare, kryesisht në festat e fund

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama