Rezultate te kerkimit per termin: +Dhe +Bruti

Meta: total 46 / total_found 46 / time 0.000 / keyword[0] bruti / docs[0] 46 / hits[0] 83 /
Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin
  • 2017-06-10

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin

Nga Moikom Zeqo Dijetari Eqrem Çabeji gjatë jetës së tij, i ka shkruar disa portrete, me një stil epigramatik, për figura të mëdha të kulturës shqiptare dhe botërore. Ai ka shkruar katër shkrime të shkëlqyera për Maximilian Lambertz. Ka shkruar për Nobert Joklin, për Angelo Leotin,

No Pic available
  • 2016-12-10

Agjentët e Perandorisë/ Edi Rama rrëfen një detaj pikant të familjes Bruti

Kryeministri Edi Rama e ka intensifikuar ndjeshëm publikimin e fotove dhe fakteve në rubrikën e tij interesante Amarcord. Pasi u takua me kryeministren e Polonisë, Beata Szydlo, Rama postoi një detaj interesant nga familja shqiptare Bruti, duke rikthyer në vëmendje librin e shkëlqyer “

Çfarë ka ndodhur më 23 tetor?
  • 2016-10-23

Çfarë ka ndodhur më 23 tetor?

42 pes – Lufta civile romake: Trupat e Mark Antonit dhe Oktavianit mposhtin ushtrinë e Brutit. Bruti kryen vetëvrasje. Por cili ishte shkaku i luftës? Dy vjet më parë (44 pes), Cezari ishte vrarë pabesisht nga një grup senatorësh ku bënte pjesë edhe miku i tij, Markus Brutus. Oktavia

May thike pas shpine ndaj Cameron
  • 2016-09-25

May thike pas shpine ndaj Cameron

brbrIsh-sekretarja per punet e brendshme Tereza May aktualisht kryeministre e Britanise se Madhe eshte zhgenjimi me i madh i ish-shefit te saj David Kameron Keshtu shkruan Kreig Oliver kreu i zyres se komunikimit gjate kohes kur Kameron ishte ne pushtet ne librin e tij Zbulimi i demoneve Prapaskenat

Historiografia e re shqiptare, peng i qasjeve të vjetra
  • 2016-09-16

Historiografia e re shqiptare, peng i qasjeve të vjetra

Intervistë me historianin Ylber Hysa mbi studimin e tij më të fundit Shqiptarët dhe të tjerët, për të shkuar tej në histori, në një rrëfim mbi betejat ikonoklaste në shekullin e XII, truallin e fortë kristian deri tek procesi i asimilimit në mysliman dhe debatet mbi asimilimin e ortod

No Pic available
  • 2016-08-16

ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI

Nga Mal Berisha Hyrje Dëshira për ti parë, njohur nga afër, biseduar, shkëmbyer mendime me bashkëatdhetarët tanë jashtë vendit, qofshin këta të afërt apo të largët, të larguar heret apo vonë nga atdheu, besoj se është ndjenjë e fortë e çdo shqiptari. Por kur puna vjen tek arbër

Profili psikologjik i një diktatori: I çmenduri që çmendi historinë!
  • 2016-08-07

Profili psikologjik i një diktatori: I çmenduri që çmendi historinë!

Nuk pinte raki, urrente duhanin, fjalimet i ushtronte para pasqyrës dhe i frikësohej vetmisë Dosja e CIA-s, e ruajtur në mënyrë sekrete plot 60 vjet, zbuloi detaje të reja për Fyhrerin dhe, për herë të parë, zbulon profilin e tij psikologjik, transmeton Telegrafi.   Për më shum