Rezultate te kerkimit per termin: +Dhelpra

Meta: total 269 / total_found 269 / time 0.000 / keyword[0] dhelpra / docs[0] 269 / hits[0] 362 /
No Pic available
  • 2019-01-20

Ataturku, historia e një burri të pashëm

Mustafa Qemal Ataturku, më pas Qemal Ataturku, ishte një ushtar-shtetar i jashtëzakonshëm, i gjysmës së parë të shekullit të XX-të. Ai dallonte nga diktatorët e periudhës në të cilën jetoi në dy aspekte domethënëse: në politikën brenda vendit dhe themelimin e një sistemi politi

Shpërngulje nga ferri, kafshët e Safari Park në Fier do të vijnë në Tiranë
  • 2018-10-20

Shpërngulje nga ferri, kafshët e Safari Park në Fier do të vijnë në Tiranë

Reportazhi i prestigjiozes britanike Daily Mail për kopshtin zoologjik të ferrit në Fier, ku një luan lëngonte me syrin e infektuar dhe një ujk thatanik vuante për ushqim, ka shtyrë Ministrinë e Mjedisit të hidhet në veprim për ti dhënë zgjidhje situatës. Kështu, pas inspektimit, të

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Hiking në trojet shqiptare, rrugëtimi në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni
  • 2018-08-12

Hiking në trojet shqiptare, rrugëtimi në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni

Scardus është shtegu më i ri hiking që lidh malet e Shqipërisë me të Kosovës dhe të Maqedonisë. Për të përshkruar të gjithë shtegun, duhen minimalisht 20 ditë, por ne ju tregojmë një nga 16 etapat, duke e nisur nga Popinari i Dibrës dhe për të mbërritur me pas në malin e Sharr

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

NEPOTIZMI PO BËN KËRDINË NDËR NE
  • 2018-05-12

NEPOTIZMI PO BËN KËRDINË NDËR NE

Nga Artan FUGA Kur sheh që ka artistë shqiptarë që performojnë në skenat tona, por edhe jashtë sikurse Ermali, Eleni, që bashkë me Eugentin sot do të jenë në Eurovizion, ndjen forcën e energjive kombëtare që po të përdoren si duhet çajnë vetë, sado ujq e dhelpra rreth tyre duan t

Denoncimi i Fiks Fare/ Shkelet moratoriumi i gjuetisë, vriten derra të egër, lepuj, kaproll
  • 2018-05-10

Denoncimi i Fiks Fare/ Shkelet moratoriumi i gjuetisë, vriten derra të egër, lepuj, kaproll

Fiks Fare denoncoi shkeljen e moratoriumit të gjuetisë, të vendosur në vitin 2014, ku theksohej se ndalohej çdo lloj gjuetie në të gjithë territorin e Shqipërisë. Por, 4 vjet më pas, qindra gjuetarë vrasin ditën dhe natën derra të egër, lepuj, kaproll, rosa, pata, e madje edhe pelika