Rezultate te kerkimit per termin: +Dibrn

Meta: total 5 / total_found 5 / time 0.000 / keyword[0] dibrn / docs[0] 5 / hits[0] 5 /
No Pic available
  • 2010-07-23

Kërko çfarë të duash komunizmin, bizantin, familjet e mëdha

Libri/ Për herë të parë botohet enciklopedia rajonale e Beratit Pas nj pune disavjeare, shtpia botuese “Jonalda” i jep n dor lexuesit nj enciklopedi pr qarkun e Beratit. Autor i veprs sht gazetari Zylyftar Plaku. Natyrisht, sht nj nism private, por botimi ka rndsi

No Pic available
  • 2008-11-01

N muzeun e Pavarsis, n Vlor

Stausi kombtar Muzeu i Pavarsis Kombtare sht ndrtesa origjinale, i prket asaj kohe,ndodhet n Vlor,qyteti ku flamuri kuq e zi, rreth 94 vite m par,n ditt e fundit t vjeshts t vitit 1912,u ngrit ky flamur duke shpallur indipendencn e shtetit shqiptar. Muzeu i pavarsis Kombtare ka patur vazhdimisht

No Pic available
  • 2008-11-01

Persekutort ndrmjets

Dialogu ndrfetar ka filluar t shihet nga elitat e kohs si nj imperativ pr t krijuar hapsira kulturore gjithprfshirse, joprjashtuese. Nga kjo tendenc e prbotshme nuk mund t prjashtohet vendi yn, i cili ka nj tradit t mir n drejtim t dialogut e harmonis ndrfetare. Sistemi komunist ka krijuar ekuilibri

No Pic available
  • 2008-11-01

Sulejman Pitarka, portrete t paharruara n teatr dhe kinematografi

Sulejman Pitarka, nj ndr aktort m t suksesshm t teatrit dhe kinematografis, protagonist i mbi 70 roleve n teatr dhe rreth 20 roleve n kinematografi, kujtohet nga publiku pr secilin nga kto role, t vlersuara nga kritikt si mjaft realiste. T gjitha rolet e tij jan vlersuar nga kritika shqiptare si p

No Pic available
  • 2008-11-01

Kosova qe e denj pr ndrrn e saj

* * * Ka ngjarje n jetn e individit q prjetohen thuajse me t njjtat ndjenja, njlloj si t nj kolektivi t gjer, nacional apo ndrnacional. Kshtu m ndodh, pr shembull, sot. Sapo jam kthyer nga salla e Parlamentit shqiptar, ku vetm pak minuta m par ndoqm direkt nga Kuvendi i Kosovs deklaratn e Pavar