Rezultate te kerkimit per termin: +Diego +Rivera

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] diego / docs[0] 5002 / hits[0] 6991 / keyword[1] rivera / docs[1] 176 / hits[1] 272 /
A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?
  • 2017-06-23

A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?

(Apo një pyetje adresuar kuratorëve të artit) Luan Rama Kodra ka vite që ka vdekur. Emri dhe arti i tij bënë histori: nga kodra e Ishmit ku u rrit jetim, pastaj përmes detit dhe bohemia e tij si artist në Itali. Shqipëri-Itali-Europë Përveç disa studimeve të pakta mbi veprën e tij, pad

Arti, pas fytyrës së një gruaje
  • 2017-06-19

Arti, pas fytyrës së një gruaje

Alda Bardhyli Arti i vërtetë gjithnjë është fshehur pas fytyrës së një gruajeapo të një burri. Kur Frida Kahlo humbi bashkëshortin e saj, artistin Diego Rivera, ajo e vizatoi dhimbjen kudo Tablotë e mëdha të lëna përgjysmë në studion e saj, ajo i shndërroi në piktura ku ndihej aq

Në ankand piktura e rizbuluar e Frida Kahlo-s
  • 2016-11-15

Në ankand piktura e rizbuluar e Frida Kahlo-s

Një pikturë e Frida Kahlo-s, që nuk është ekspozuar kurrë më parë dhe vendndodhja e të cilës ishte e mistershme, ka dalë në dritë dhe do të shitet në ankand javën e ardhshme në Nju Jork. “Vajza me varëse”, një pikturë në vaj e vitit 1929, do të dalë në ankand në

No Pic available
  • 2016-10-07

Dhjetë leksione dashurie dhe jete nga Frida Kahlo

“A mund të shpiken folje? Dua të të them një: Unë të qiell ty, kështu krahët e mi shtrihen të stërmëdha për të të dashur pa masë. Jeta e Frida Kahlos ishte e mbushur plot me emocione. Ishte një grua që mësoi që herët dhe kishte tentacione kontroverse. E mbushi biografinë e

Nga Clintonët tek Beyonce dhe Jay Z: 10 çiftet më të fuqishme në histori
  • 2016-02-15

Nga Clintonët tek Beyonce dhe Jay Z: 10 çiftet më të fuqishme në histori

Nga Clinton-ët tek Beyonce dhe Jay Z, ja kush janë dyshet më dinamike Hughes dhe Plath njihen si çifti i poezisë, ndërsa marrëdhënia midis Sartrit dhe de Bëvuar nuk do të quhej aspak e tillë nëse ajo nuk do të ishte e komplikuar. Ata nuk u martuan kurrë, nuk patën kurrë fëmijë dhe

Katherine Anne Porter: Të fshehtat   
  • 2014-07-06

Katherine Anne Porter: Të fshehtat  

E shkuara nuk është asnjëherë aty ku e ke lënë. Katherine Anne Porter e dinte se çdo kthim në vendet që dikur kishte lënë një pjesë të sajën, nuk do të ishte si më parë. Ishte një ndjesi që i rikthehej gjithmonë dhe i kujtonte aromën e parfumit të tij, teksa largohej. Ai ishte

Lojtaret me te medhenj te Boteroreve
  • 2014-05-30

Lojtaret me te medhenj te Boteroreve

Gazeta britanike ‘The Guardian’ publikoi të enjten listën me 100 lojtarët më të mëdhenj që kanë luajtur në Botëror dhe vendin e parë e ka zënë braziliani Pele, i cili ka fituar 3 Kupa Bote në karrierë në 4 pj