Rezultate te kerkimit per termin: +Diplomacia

Total: 3815
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.668Z

Diplomacia klasike

Njihet ndryshe edhe si diplomacia zyrtare, tradicionale, apo profesioniste, meqenese zhvillohet nga ekzekutivi dhe posacerisht Ministria e Jashtme dhe perfaqesite e saj jashte vendit. Diplomacia klasike ka te beje me kujdesin veprimtarine nderkombetare te nje vendi kundrejt nje vendi, grup vendesh a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.369Z

Diplomacia Parlamentare

Ka dhe diplomaci parlamentare. Disi me pak e njohur por qe po del gjithnje e me shume ne pah. Disa eksperte ia atribuojne kete term Ish-Sekretarit Amerikan te Shtetit Dean Rusk ne vitin 1955. Ideja e diplomacise parlamentare eshte qe tashme diplomacia nuk eshte me vetem "prone" e pushtetit ekzekutiv

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:41.688Z

Diplomacia Publike

Nga Dr. Jorgji KOTE Filloi te njihej nga mesi i viteve 50, me "pioniere" diplomacine amerikane. Nder te paret qe e kane perkufizuar ate ishte dekani i Fakultetit te se Drejtes ne Universitetin e Tuftit, Edmund Gullion ne vitin 1965. Sipas tij, mjaft personaliteteve te tjera dhe nje grupi te pos

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:24.030Z

Diplomacia parlamentare jofunksionale

Q pas vendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, ministri i Jashtm, Sknder Hyseni, gjendet n Nju Jork, n prpjekje pr t siguruar njohje t reja. Ministria ka krkuar nga tr stafi diplomatik t’i anuloj pushimet verore, n mnyr q ky muaj t shfrytzohet pr lobim. N Prishtin, prfaqsues t Kuvendit t K

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:05.829Z

Diplomacia parlamentare ende joefikase

07/12/2008  Deputetë të Komisionit të Jashtëm vlerësojnë rolin e parlamentit në marrëdhëniet ndërkombëtare Islami: Shqipëria ka bërë progres, por mendoj se ai është modest dhe i pamjaftueshëm Deputetët të Komisionit parlamentar për Politikën e Jashtme vlerësojnë dipl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:45.104Z

Diplomacia Qytetare

E lidhur shume ngushte me diplomacine publike dhe te kultures eshte edhe "diplomacia qytetare" Njihet relativisht pak si term, por ka nje rol dhe sidomos perhapje te ndjeshme ne ditet e sotme. Ideatore e saj eshte SHBA dhe Ish - Presidenti Eisenhower. Diplomacia qytetare nenkupton te drejten dhe de

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.628Z

Diplomacia përballë politikës

Gjatë viteve të fundit diplomacia shqiptare, si në Shqipëri, ashtu edhe në Kosovë, ka qenë mjaft aktive në promovimin e çështjeve të rëndësishme. Një diplomaci vërtet intensive është zhvilluar për të ndikuar në arritjen e pavarësisë së Kosovës dhe në marrjen e ftesës nga Sh

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama