Rezultate te kerkimit per termin: +Dirigjenti +Rifat +Teqja

Meta: total 6 / total_found 6 / time 0.000 / keyword[0] dirigjenti / docs[0] 671 / hits[0] 905 / keyword[1] rifat / docs[1] 720 / hits[1] 1019 / keyword[2] teqja / docs[2] 375 / hits[2] 556 /
Lamtumirë Maestro Rifat Teqjadhe fale mjerimin e institucioneve dhe shtetarëve
  • 2013-08-06

Lamtumirë Maestro Rifat Teqjadhe fale mjerimin e institucioneve dhe shtetarëve

—-Nga Anisa Ymeri—- Tiranë- 4 gusht 2013! Shuhet dirigjenti më i zëshëm i muzikës shqiptare, Maestro Rifat Teqja. Në redaksitë e fare pak mediave (por të asnjë reporteri kulture) cingëllon një telefon. Dikush njofton për homazhet që do të mbaheshin në hollin e Teatrit Komb

No Pic available
  • 2011-05-23

Mula & Ramadani çmim për Drita Pelinkun e Rifat Teqjan

E shkuara dhe e tashmja kanë afër nëntë javë që janë shtruar këmbëkryq në skenën e “Perform Fest”, në festivalin më të ri për fëmijë, të producentes Zana Çela. Yjet e njohur të muzikës shqiptare, kanë plot nëntë javë që janë ngjitur në të njëjtën skenë me fëmijë

Orkestra e RTSH  Simfoni skoceze në skenën e arteve
  • 2009-05-06

Orkestra e RTSH Simfoni skoceze në skenën e arteve

Stina Koncertore 2008- 2009 vijon për publikun shqiptar me një koncert simfonik, në datën 8 majStina Koncertore e Orkestrës Simfonike vijon të mbushë me tinguj klasikë skenën e Akademisë së Arteve. Në vijim të kësaj stine koncertore në datën 8 maj për publikun vjen koncerti i radhë

No Pic available
  • 2009-03-17

"Gjenerali...." i magjishëm

Intervistë me dirigjentin Bujar Lapaj Publiku mirëpret rikthimin e Gjeneralit pas 32 vjetësh. Të katër netët e shfaqjes baleti shoqërohet me duartrokitje. Javën e kaluar baleti "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" u ngjit për katër net në skenën e teatrit të Operës dhe Baletit.

Rifat Teqja.,  Udhërrëfyesi i formimit të  shkollës shqiptare të dirigjimit
  • 2009-01-31

Rifat Teqja., Udhërrëfyesi i formimit të shkollës shqiptare të dirigjimit

>Dirigjenti  i njohur vlerësohet për kontributi e tij në artin shqiptar. Promovohet libri Bacheta shqiptare e dirigjimitDirigjenti Rifat Teqja është pa dyshim një prej emrave, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në artin shqiptar. Për të vlerësuar kontributin e tij, dje mes

No Pic available
  • 2009-01-24

Nikolla Zoraqi; Kompozitori i “Cucës...”, kujtohet!

Liriku dhe njeriu që e shfrynte “indoktrinimin” sipas muzikës. Nikolla Zoraqi sot kujtohet në ditën e lindjes, si notë e njohur e baletit “Cuca e maleve”, nën libretin e Loni Papës. Por, pavarësisht titujve dedikues nga diktatura, si artist i popullit, Zoraqi njeh frymën lirike, ndj