Rezultate te kerkimit per termin: +Dirigjenti

Meta: total 671 / total_found 671 / time 0.000 / keyword[0] dirigjenti / docs[0] 671 / hits[0] 905 /
A ka kapacitet Cakaj për Ministër të Jashtëm? Bushati jep përgjigjen
  • 2019-03-20

A ka kapacitet Cakaj për Ministër të Jashtëm? Bushati jep përgjigjen

Me apo pa Ditmir Bushatin Ministër, politika e jashtme është nga ato fusha konservatore nuk ka peshë të madhe individi. Kështu deklaron ish-Ministri i Jashtëm Bushati, ku pyetet mbi pasardhësin e tij Gent Cakaj. Çdo person që ushtron një përgjegjësi publike duhet të japë diçka nga ve

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj
  • 2019-03-12

La Boheme, ngjitet në skenë nga artistët e rinj

Në fundin e shek. XIX në Paris, katër shokë jetojnë së bashku në një papafingo. Rodolfo dhe Marcello qëndrojnë në shtëpi duke punuar dhe vjen njëri nga të rinjtë, muzikanti Schaunard, i cili ka fituar para dhe ata vendosin për të ngrënë në një restorant aty pranë. Poeti Rodolfo

Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka
  • 2018-12-07

Një Grand Gala për kompozitorin e dashurisë Agim Krajka

Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shfaq në 7 dhe 8 dhjetor, ora 19:00 në arTurbina – Grand Gala Të gjithë e duan Agim Krajkën. Gjatë këtij viti ka pasur  performanca të shumta me rastin e 60-të vjetorin e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, që mbyll

No Pic available
  • 2018-10-19

Tenori Saimir Pirgu flet për rrugëtimin e tij operistik

Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka bërë emër me interpretimet e tij në operat kryesore të botës. Ai thotë se për të është e rëndësishme të ruajë nivelin artistik, si dhe ta pasurojë repertorin e krijuar në vite. Saimir Pirgu ishte këto ditë në studiot e Zërit të Amerikës në Uash

Shqipëria dhe kostumi shqiptar i Joseph Roth
  • 2018-05-25

Shqipëria dhe kostumi shqiptar i Joseph Roth

Xhamia është si një kazermë, pasi aty ruajnë ushtarë. Të gjitha hotelet janë plot, meqë ngado kanë ardhur gazetarë, diplomatë e deputetë, oficerë nga Anglia e Italia, me rastin e mbledhjes së Parlamentit. Tirana është një minierë subjektesh sensacionale: rrugët janë me kalldrëm

No Pic available
  • 2018-05-08

Filarmonia e Kosovës turne në Londër

Kori i Filarmonisë së Kosovës, për herë të parë u prezantua në një turne në Britaninë e Madhe me projektin Kthim në të kaluarën: Një rrugëtim muzikor, ku mbajti tri koncerte. Koncertet u mbajtën me 5 dhe 6 maj në Hasting në bashkëpunim me Korin dhe Orkestrën e Hastingun dhe ndë

Veliaj: Aksioni për mbjelljen e pemëve, një fushatë mbresëlënëse
  • 2018-03-24

Veliaj: Aksioni për mbjelljen e pemëve, një fushatë mbresëlënëse

Pas lajmit se aksioni i mbjelljes së pemëve u shty deri në 22 Prill, nismës së Bashkisë së Tiranës iu bashkua edhe Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar dhe këngëtarja Eni Koçi. Ata mbollën disa pemë rreth Amfiteatrit të Liqenit Artificial, i cili po rikonstruktohet për tu