Rezultate te kerkimit per termin: +Dishnica

Meta: total 279 / total_found 279 / time 0.000 / keyword[0] dishnica / docs[0] 279 / hits[0] 494 /
No Pic available
  • 2017-01-27

Krimet e pandëshkuara të komunizmit 

  Eshte nje opinion i shkrimtarit të  madh shqiptar Ismail Kadare i botuar në 2005 por ne po  e ribotojmë sepse është tepër aktual 1 Pesëmbëdhjetë vjet pas rënies së komunizmit, një mjegull e helmuar vazhdon të rrijë pezull mbi ish-perandorinë e përmbysur. Aj

Një histori e rrallë mes Enver Hoxhës, Myslym Pezës dhe kryeministrit kuisling të 44-s
  • 2017-01-01

Një histori e rrallë mes Enver Hoxhës, Myslym Pezës dhe kryeministrit kuisling të 44-s

Kompromiset e forta nuk janë një dukuri e politikës së viteve të fundit në Shqipëri. Duket se ato kanë ekzistuar edhe në kohë apo mes njerëzve që pak kujt do i shkonte në mendje.  Një histori e panjohur më parë, ku një ish-luftëtar antifashist i spikatur Myslym Peza, ka mbajtu

Zbulohet dokumenti sekret: Nexhmije Hoxha vallëzonte me kokën e prerë të italianit. Shoqet i bëri prostituta
  • 2016-11-23

Zbulohet dokumenti sekret: Nexhmije Hoxha vallëzonte me kokën e prerë të italianit. Shoqet i bëri prostituta

Një dokument sekret, historik, shkruar në 1952 nga të huajt hedh dritë mbi krimet e komunizmit dhe konkretisht të bashkëshortes së diktatorit Enver Hoxha. Dokumenti që Opinion.al publikon sot është shkruar më 15 shtator 1952 dhe konsiderohet si një material sekret shkruar nga amerikanët

Zbulohet dokumenti sekret i 1952: Nexhmije Hoxha vallëzonte me kokën e prerë të italianit. Shoqet i bëri prostituta
  • 2016-11-23

Zbulohet dokumenti sekret i 1952: Nexhmije Hoxha vallëzonte me kokën e prerë të italianit. Shoqet i bëri prostituta

Një dokument sekret, historik, shkruar në 1952 nga të huajt hedh dritë mbi krimet e komunizmit dhe konkretisht të bashkëshortes së diktatorit Enver Hoxha. Dokumenti që Opinion.al publikon sot është shkruar më 15 shtator 1952 dhe konsiderohet si një material sekret shkruar nga amerika

Projektbuxheti 2017, Veliaj: Vitin e ardhshëm, 572 milionë lek investime në njësinë 2
  • 2016-11-16

Projektbuxheti 2017, Veliaj: Vitin e ardhshëm, 572 milionë lek investime në njësinë 2

  Veliaj: Shlyem 60 për qind të borxhit të trashëguar, 572 milionë lek investime për vitin e ardhshëm në njësinë 2 Në vijim të prezantimit të projektbuxhetit të Bashkisë së Tiranës për 2017-n, kryebashkiaku Erion Veliaj zhvilloi një bashkëbisedim me banorët e Njësinë Admi

Nga Paskal Milo/ Balli, kombëtar apo tradhtar?!
  • 2016-11-02

Nga Paskal Milo/ Balli, kombëtar apo tradhtar?!

Prof. Paskal Milo Gjermanët nuk arritën të merrnin nga shqiptarët atë çfarë kishin shpresuar kur në verën e vitit 1943 po përgatiteshin për të ndërhyrë në Shqipëri. Tek ata ekzistonte opinioni i gabuar se shumica e shqiptarëve nuk do të lëviznin as gishtin kur ushtria gjermane do

Gazetari anglez: Takimi me gjeneralin Enver Hoxha para çlirimit të Tiranës
  • 2016-10-24

Gazetari anglez: Takimi me gjeneralin Enver Hoxha para çlirimit të Tiranës

Shkrimi i agjencisë londineze të lajmeve Reuters, botuar te gazeta Bashkimi më 27 shkurt 1945. Biseda e gazetarit britanik me drejtuesit e ushtrisë që po hynte për të marrë pushtetin në nëntor 1944. Nga Kastriot Kotoni Historinë e kemi sa të freskët aq edhe të frymëzuar nga lloje të