Rezultate te kerkimit per termin: +Divizioni +Sovjetik +Rus

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.000 / keyword[0] divizioni / docs[0] 559 / hits[0] 725 / keyword[1] sovjetik / docs[1] 6807 / hits[1] 14217 / keyword[2] rus / docs[2] 22462 / hits[2] 42388 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2016-06-12

A ishte poliagjent Mehmet Shehu?

Maliq Sadushi, Ish zv.ministri i Mbrojtjes nën Mehmet Shehun, edhe pas viteve 90-të ka qenë mjaft diskret në prononcimet për mediat, lidhur me periudhën e punës së tij me kryeministrin më jetëgjatë në historinë e vendit. Pas fundit të hidhur të Shehut, ai u degradua po nuk u burgos. P

No Pic available
  • 2016-01-05

Enver Hoxha dhe Tito, mesazhet në fshehtësi nëpërmjet Romës

Nexhmije Hoxha: Tanket sovjetike në Pragë, alarm në Beograd e Tiranë Nga Ylli Polovina* Në 4 qershor 1968, të martën, në kryeqytetin jugosllav u shpall gjendja e jashtëzakonshme, çfarë e rriti tensionin dhe nuk e uli zemëratën e të rinjve. Ata, me flamuj të kuq në duar si edhe me po

Si u shkaterrua kryengritja e gegeve kunder gjermaneve
  • 2014-12-04

Si u shkaterrua kryengritja e gegeve kunder gjermaneve

e Enjte 4 Dhjetor 20141155 am p classwp-caption-text Muharrem Bajraktari i treti nga e majta me Fiqiri Dinen Preng Pervizin dhe Hysni DemenbrbrNe kujtimet e Martin B Schliep ish-ambasadori gjerman ne Shqiperi ne vitet e luftes emrat e Muharrem Bajraktarit vellezerve Kryeziu dhe

No Pic available
  • 2014-08-09

Ylli Polovina: Si e anuloi Greqia sulmin në Shqipëri më ‘63

Ushtria shqiptare, grushte shteti në tentativë? Në 387, faqe 73 gjeneralë. Duke filluar nga qeveria e parë, ajo e Ismail Vlorës (Qemalit), ishte ministri i Luftës apo, siç edhe e pati një emërtim paralel, i Ushtrisë dhe i Sigurisë Komb&eu

No Pic available
  • 2011-10-07

Koli obo Une isha prane ish-kryeministrit Maliq Bushati kur po i merrnin jeten ne 46-n

Rrefen ish-speciali i sigurimit te salles ku gjykoheshin anetaret me te famshem te Shqiperise jo komuniste. Si bente sigurimin e tyre mbrapa hekurave dhe momentet qe perjetonte kur ata benin humor ndersa u caktohej dita e vdekjes Kush eshte Koli Cobo Koli

No Pic available
  • 2010-06-26

Shoku i Teme Sejkos: Si u inskenua “grupi komplotist” nga Çamëria

“Ju rrëfej Teme Sejkon si e kam njohur”. Njeriu që flet për ish-komandantin e Flotës, të pushkatuar nga diktatura, është njëri nga shokët e afër, që qysh fëmijë ka jetuar me të në të njëjtën lagje e ka kryer të njëjtën shkollë aty, në Konispolin e largët. Po edhe