Rezultate te kerkimit per termin: +Divizionit +Sovjetik +Rus

Meta: total 26 / total_found 26 / time 0.000 / keyword[0] divizionit / docs[0] 1120 / hits[0] 1421 / keyword[1] sovjetik / docs[1] 6807 / hits[1] 14217 / keyword[2] rus / docs[2] 22462 / hits[2] 42388 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2016-06-12

A ishte poliagjent Mehmet Shehu?

Maliq Sadushi, Ish zv.ministri i Mbrojtjes nën Mehmet Shehun, edhe pas viteve 90-të ka qenë mjaft diskret në prononcimet për mediat, lidhur me periudhën e punës së tij me kryeministrin më jetëgjatë në historinë e vendit. Pas fundit të hidhur të Shehut, ai u degradua po nuk u burgos. P

No Pic available
  • 2016-01-05

Enver Hoxha dhe Tito, mesazhet në fshehtësi nëpërmjet Romës

Nexhmije Hoxha: Tanket sovjetike në Pragë, alarm në Beograd e Tiranë Nga Ylli Polovina* Në 4 qershor 1968, të martën, në kryeqytetin jugosllav u shpall gjendja e jashtëzakonshme, çfarë e rriti tensionin dhe nuk e uli zemëratën e të rinjve. Ata, me flamuj të kuq në duar si edhe me po

Enver Hoxha dhe Tito,  komunikimi dhe mesazhet  në fshehtësi nëpërmjet..
  • 2015-12-27

Enver Hoxha dhe Tito, komunikimi dhe mesazhet në fshehtësi nëpërmjet..

Përherë Shqipëria kishte përbërë tokën që e rrezikonte apo e mbronte Jugosllavinë prej ndonjë kafshimi nga jugu. Ndërkohë Kosova e mbronte federatën nga çdo kanosje prej drejtimit juglindor. Po ashtu shteti i vetëm i njohur ndërkombëtarisht i shqiptarëve e kishte territorin e sh

Enveri dhe Tito shkëmbenin mesazhe sekrete përmes Romës
  • 2015-12-27

Enveri dhe Tito shkëmbenin mesazhe sekrete përmes Romës

Përherë Shqipëria kishte përbërë tokën që e rrezikonte apo e mbronte Jugosllavinë prej ndonjë kafshimi nga jugu. Ndërkohë Kosova e mbronte federatën nga çdo kanosje prej drejtimit juglindor. Po ashtu shteti i vetëm i njohur

Si u shkaterrua kryengritja e gegeve kunder gjermaneve
  • 2014-12-04

Si u shkaterrua kryengritja e gegeve kunder gjermaneve

e Enjte 4 Dhjetor 20141155 am p classwp-caption-text Muharrem Bajraktari i treti nga e majta me Fiqiri Dinen Preng Pervizin dhe Hysni DemenbrbrNe kujtimet e Martin B Schliep ish-ambasadori gjerman ne Shqiperi ne vitet e luftes emrat e Muharrem Bajraktarit vellezerve Kryeziu dhe

No Pic available
  • 2014-11-28

Sulmi i përgjithshëm për të vrarë nacionalizmin në Veriun e Shqipërisë

Mbi Divizionet partizane në Mat Fillon lufta vëllavrasëse/Kur komunistët morën vesh se anglo-amerikanët nuk do të hapin frontin e dytë antifashist në ballkan ata morën zemër dhe nën fletët e Titos e Stalinit shkelën besën e tyre të pranuar në Mukje. Aty nga fundi i vitit 1943 e n