Rezultate te kerkimit per termin: +Dizertacionin

Meta: total 17 / total_found 17 / time 0.000 / keyword[0] dizertacionin / docs[0] 17 / hits[0] 18 /
Murray Rothbard dhe rilindja e Shkollës Austriake
  • 2016-02-13

Murray Rothbard dhe rilindja e Shkollës Austriake

Nga Selami Xhepa Ekonomist, historian, filozof politik dhe i moralit, teoricien i ligjit, aktivist politik, polemist - ky është në thelb Murray Rothbard (1926-1995), një emër i veçantë dhe qendror në panteonin e personaliteteve të libertarizmit. Shumë nga personalitetet që kam sjellë n

Vilfredo Pareto dhe rregulli 80/20
  • 2015-12-26

Vilfredo Pareto dhe rregulli 80/20

Nga Selami Xhepa Edhe pse ndoshta emrin nuk mund ta sjellin ndër mend, rregullin e famshëm 80/20 në shpërndarjen e pasurisë, sipas të cilit 80% e pasurisë zotërohet nga 20% e popullsisë, një rregull ky që ai besonte se ishte i vlefshëm për të gjitha kohërat dhe vendet, besoj se e kuj

Filantropia si inspirim
  • 2015-10-10

Filantropia si inspirim

Nga Arlind Rama Ndërkohë që vitit tim në Londër si bursant Chevening i qeverisë britanike po i avitet fundit, puna kërkimore për dizertacionin në Bibliotekën e Hammersmith-it vijon pareshtur me një intensitet konstant. Biblioteka e ndodhur disa hapa larg shtëpisë ku banojmë, të mirë

Redi Llupa, talenti i madh shqiptar në skenat pianistike të botës
  • 2014-01-15

Redi Llupa, talenti i madh shqiptar në skenat pianistike të botës

Festivali i parë ndërkombëtar pianistik në Shqipëri “Pianodrom”, i ideuar dhe drejtuar nga Aleksandër Peçi ngjiti në platformën e tij një talent të vërtetë shqiptar, pianistin Redi Llupa, me recitalin e tij “Tonalit

Ish-kryeministrat ish-komunistë duan ti shmangen me çdo kusht burgut
  • 2012-07-12

Ish-kryeministrat ish-komunistë duan ti shmangen me çdo kusht burgut

Share Nga Eduard Zaloshnja   Në rubrikën Eastern Approaches të revistës The Economist, është publikuar një analizë e situatës së nderë politike në Rumani. Situata e nderë është krijuar prej vendimit të parlamentit për shkarkimin e presidentit rumun dhe për ndryshimin e rreg

Plagjiatura e kryeministrit rumun dhe Jozefina
  • 2012-06-30

Plagjiatura e kryeministrit rumun dhe Jozefina

Share Nga Eduard Zaloshnja   Para ca javësh, deputetë socialistë dhe media kritike ndaj mazhorancës ngritën shqetësimin se dizertacioni me të cilin ka mbrojtur doktoraturën Jozefina Topalli mund të ketë brenda shumë plagjiaturë. Ata përmendnin shembullin e ministrit gjerman të M

Ambasada shqiptare pa simbole kombëtare
  • 2012-01-13

Ambasada shqiptare pa simbole kombëtare

Share Nga Peter Tase Është hera e dytë që vij në Uashington DC për studime. Në vitin 2006,  për të kryer një internshipnë Kongresin Amerikan,  para se të shkoja me shërbim si vullnetar i Korpusit të Paqes në Paraguaj dhe, në vitin 2010, përsëri në kryeqy