Rezultate te kerkimit per termin: +Dobsia

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] dobsia / docs[0] 7 / hits[0] 7 /
No Pic available
  • 2010-08-12

Çarje në marrëdhëniet ndërmjet SHBA-ve dhe BE-së

Uashingtoni sht i zemruar pr shkak t polemikave t ndryshme n gjirin e BE-s, procedurs s ndrlikuar, politiks s jashtme jokoherente dhe refuzimit pr angazhim n Afganistan, ndrsa BE-ja ankohet se SHBA-t po e anashkalojn. Marrdhniet amerikano-evropiane, nn administratn e Barack Obams nuk po zhvill

No Pic available
  • 2010-06-12

Ekspertët: Në 2011, Euro barazohet me Dollarin

Rimkmbja e ngadalt e ekonomis dhe problemet me defiitin e lart buxhetor n shum vende t eurozons, do t fundosin monedhn e prbashkt europiane deri n at pik sa t barazohet n kmbim me dollarin amerikan. Ekspertt thon se n 2011-n, nj euro do kmbehet me nj dollar. Paralajmrimi vjen nga Qendra pr Krkimet E

No Pic available
  • 2010-05-18

Euro, niveli më i ulët i këmbimit në 4 vjet

Monedha e prbashkt europiane ka shnuar nivelin m t ult t kmbimit kundrejt dollarit amerikan n 4 vjet. Euro u kmbye me 1.22 dollar nga 1.23 q ishte nj dit m par. Sipas ekspertve, shkak pr kt situat sht dobsia ekonomike e Eurozons. Edhe se vendet kan injektuar sasi t mdha parash n ekonomi, nevojiten m

No Pic available
  • 2010-03-22

Bobrati: Si do e financojmë shoqërinë civile

N kohn e diktaturs, shqiptarve iu dha mundsin e t msuarit t nj gjuhe perndimore. Prmes valve t vetme televizive n vend, Rudi Bobrati na tregoi gramatikn e gjuhs angleze, por pa e menduar se nj dit ai vet do t punonte pr vite t tra n Perndim. N janar t vitit 1993, nisi punn si gazetar n Seksionin S

No Pic available
  • 2008-11-01

N Rusi mbetet vetm n letr liria e shtypit dhe t drejtat e njeriut

N Evrop thuajse t gjith jan t nj mendjeje se Vladimir Putini sht gjithka tjetr, por jo nj "demokrat i pastr" sikurse e quajti at n vitin 2004 ish-kancelari gjerman Gerhard Shrder. Putini konsiderohet si nj sundimtar autokrat, i cili kufizon lirin e shtypit dhe pengon zhvillimin e shoqris civile n Ru

No Pic available
  • 2008-11-01

Kosova armatur e Ballkanit dhe Europs

N kazanin e KS t OKB s po zihet me t madhe politika dhe diplomacia, forca dhe dobsia ,uria dhe pasuria , demokracia dhe autokracia etj, etj. Brenda ktij kazani po zihet gjithashtu edhe shtja e Kosovs dhe kjo shtm dramatikja n karriern e diplomacis perndimore. Brenda ktij kazani ka znka t brendshme

No Pic available
  • 2008-11-01

Ana tjetr e medaljes

OPSIONET PR KOSOVN: CILI SHT M I KEQ SE TJETRI? Pr Kosovn nuk ka zgjidhje ideale e as t mir, por ne duhet t msohemi e t aftsohemi q t jetojm n kt realitet dhe t punojm pr ndryshimin e tij, e jo t bjm sehir dhe t presim poshtrimin e radhs. Shtyrja e radhs e statusit t Kosovs, e paketuar