Rezultate te kerkimit per termin: +Docent

Meta: total 341 / total_found 341 / time 0.000 / keyword[0] docent / docs[0] 341 / hits[0] 461 /
Akademia e Shkencave, konferencë për 70-të vjetorin e Rexhep Ismajlit
  • 2017-06-08

Akademia e Shkencave, konferencë për 70-të vjetorin e Rexhep Ismajlit

70-të vjetori i lindjes së akademikut Rexhep Ismajli, po festohet me një konferencë shkencore në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Studiuesja Floresha Dado e quajti Ismajlin një figurë të rëndësishme të shkencës shqiptare. Myzafer Kërkuti, kryetari i Akademisë së Shkencave të

Armiqtë e brendshëm të Donald Trump
  • 2017-01-23

Armiqtë e brendshëm të Donald Trump

Pasi hyri në Shtëpinë e Bardhë mes shumë polemikash dhe një mbështetje relativisht të ulët, Donald Trump duhet të përballet tanimë me një punë të vështirë. Punë, që sigurisht nuk do ta bëjë vetëm, por në fund të fundit do të jetë fytyra e tij para. Shëndetësia. Trump

ANALIZA/ Çdo të thotë vrasja e ambasadorit për marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe Turqisë (dhe loja e fuqive të mëdha)
  • 2016-12-21

ANALIZA/ Çdo të thotë vrasja e ambasadorit për marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe Turqisë (dhe loja e fuqive të mëdha)

Gjendja aktuale e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve ngjan më shumë me atë të vitit 1903 sesa 1914, ndërsa Siria e sotme me Maqedoninë një shekull më parë, kur një ushtar shqiptar i Perandorisë Osmane vrau konsullin rus në Manastir. Nga Akin Ünver* «Turku e vrau konsullin rus []

No Pic available
  • 2016-12-08

Mësuesit dhe policët, ja sa rriten pagat sipas profilit të punës

Nga 1 marsi i vitit të ardhshëm, pagat për arsimtarët, mjekët, infermierët dhe punonjësit e Policisë do të pësojnë rritje. Pagat e buxhetorëve do të rriten 7 për qind, ndërsa rrogat e ulëta në shtet do të rriten 36,3 për qind, apo 8 mijë lekë në muaj. Fondi që qeveria do të s

No Pic available
  • 2016-12-03

Dalin dokumentet tepër sekret nga Vatikani për Shqipërinë: A është gjallë ipeshkvi?

25 vite pas rivendosjes së marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Vatikanit (ku ende nuk kemi një ambasador), është vënë theksi te harmonia fetare, kontributi i kishës në Shqipëri si edhe janë publikuar dokumente deri tani të panjohura. DESHIFRIM. Tepër sekret. Të rikthehet në organin e

Vatikani nxjerr sekretet për Shqipërinë: Zbulohen dokumentat e panjohura
  • 2016-12-03

Vatikani nxjerr sekretet për Shqipërinë: Zbulohen dokumentat e panjohura

25 vite pas rivendosjes së marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Vatikanit (ku ende nuk kemi një ambasador), është vënë theksi te harmonia fetare, kontributi i kishës në Shqipëri si edhe janë publikuar dokumente deri tani të panjohura. DESHIFRIM. Tepër sekret. Të rikthehet në organi

Varësia ndaj seksit është çrregullim mendor
  • 2016-11-28

Varësia ndaj seksit është çrregullim mendor

Varësia seksuale mund të cilësohet si çrregullim psikik. Deri më tani, psikiatrit kanë qenë në mëdyshje për ta konsideruar varësinë ndaj seksit si një çrregullim të sjelljes, për shkak të provave të pamjaftueshme shkencore. Por një studim i ri, i kryer nga një grup shkencëtarës