Rezultate te kerkimit per termin: +Doktor +Zhivago +Asnj

Meta: total 13 / total_found 13 / time 0.000 / keyword[0] doktor / docs[0] 6822 / hits[0] 10574 / keyword[1] zhivago / docs[1] 41 / hits[1] 129 / keyword[2] asnj / docs[2] 207279 / hits[2] 341929 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Nobeli i Kadaresë dhe historia  e Pasternakut dhe Shollohovit
  • 2016-08-13

Nobeli i Kadaresë dhe historia e Pasternakut dhe Shollohovit

Nga Skifter Këlliçi Lidhja e shkrimtarëve të Bashkimit Sovjetik letër akademisë suedeze: Mos ia jepni Nobelin Pastermakut, por Shollohovit Po vijnë ditët e para të tetorit që në botën shkencore dhe letrare shënojnë ngjarje shumë të rëndësishme-dhënien e Çmimit Nobel. Ndër kandi

Aty ku gjejmë dashurinë
  • 2016-01-18

Aty ku gjejmë dashurinë

“Saras” / Dhjetë rrëfimet më të bukura të dashurisë së të gjitha kohërave. Nga “Ana Karenina” te “Doktor Zhivago”, vijnë historitë fatale të librave që vazhdojnë të jenë më të lexuarat sot … Ato mund të shkrijnë zemrën tuaj,

Muzgu i perëndive të stepës, pasqyrim i një kulture të paranojës dhe dyshimit
  • 2014-08-08

Muzgu i perëndive të stepës, pasqyrim i një kulture të paranojës dhe dyshimit

Nga Alan Taylor*   Ismail Kadare, romancieri shqiptar dhe kandidati në pritje i Nobelit, ka kohë që e ka ndarë më dysh opinionin, dhe jo vetëm për veprën e tij. Disa komentues perëndimorë nuk kanë qenë edhe aq të ngadaltë për tiu dhënë zë dyshimeve për dikë që ia doli mb

Louis Aragon: Për Elsën   
  • 2014-08-03

Louis Aragon: Për Elsën  

Sytë e tu janë aq të thellë sa duke u përkundur për të pirë / Pashë të gjithë diejt të vijnë të pasqyrohen / të hidheshin për të vdekur të gjithë të dëshpëruarit / Sytë e tu janë aq të thellë sa më humbin kujtesën… Louis Aragon i shkroi këto vargje në tryezën e p

No Pic available
  • 2012-03-05

‘Damka e turpit’ flet shqip

Romani ‘Damka e turpit’ i Nathaniel Hawthorne me përkthimin mjeshtëror të Amik Kasoruhos, botim i shtëpisë botuese ‘PEGI’.‘Damka e turpit’ i Nathaniel Hawthorne, edhe pse i shkruar 150 vjet më parë, edhe pse me vonesë është një nga zgjedhjet më të mençura

“Kam ecur duke i rezistuar kohës”
  • 2010-12-16

“Kam ecur duke i rezistuar kohës”

Me rastin e 120-vjetorit të lindjes dhe 50-vjetorit të vdekjes së Boris Pasternakut, i cili shkroi kryeveprën “Doktor Zhivago” ose “Gëzimi që e mposht frikën e vdekjes”. Pasternak ka thënë: Më në fund arrita ta gjeja f